Her fikri olan girişimci midir?

0

Posted on : 23-05-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Girişimcilik kavramı şu sıralar üzerinde çok sık düşündüğüm ve sorguladığım bir kavram.

2003 yılında katıldığım, Sinan Yaman’ın organize ettiği, Young Guru Academy’de girişimcilik konusunda deneyimlerini dinlediğimiz değerli konuşmacılar vardı.

Üzerinden neredeyse 7 sene sonra, bu sefer Webrazzi Gündem toplantısına katılarak “İnternet Girişimciliği” üzerine katılımcıların deneyimlerini dinleme şansım oldu.

Bu 2 organizasyonda da esasında aynı notları aldığımı fark ettim. Tek fark 2003 yılında internetin şimdiki kadar yaygın olmamasıydı.

Hazır yeni bir arayüzle sizlere ulaşıyorken – bir anlamda kendi çapında yeni bir girişimde bulunmuşken – bu konu üzerinde paylaşımda bulunmak istedim. “Girişimcinin 5 kuralı” gibisinden ahkam kesme niyetinde değilim. Ama bence olmazsa olmazları paylaşarak konu başlığındaki sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

FİKİR: Günümüz şartlarını da düşününce esasında herkesin her konuda bir fikri mutlaka oluyor. Bu noktada karmaşık fikir yığınları yerine gerekli olan 1 adet basit fikir. Başarılı olmuş girişimleri de incelediğiniz zaman, esasında hepsinin temelinin temel ihtiyaçlara cevap veren basit fikirler olduğunu göreceksiniz.

İnternetin bu kadar yaygınlaşmasıyla beraber bilgi anlamında ciddi bir yoğunluk içerisindeyiz. Feeddemon programını kullanıyorum, her gün en az 1000 tane okunmamış RSS oluyor ve sürekli programdan “Okunmamış RSS’leriniz var.” diye uyarı alıyorum. Eğer internet alanında bir fikir bulacaksanız, tüm bilgileri toparlayan ve tek elden sunumunu yapan bir fikir kesinlikle iş yapacaktır.

SOSYAL ÇEVRE (NETWORK): Her girişimci ilk aşamada büyük maddi desteklerle işe başlayamayabilir. Kendi yağıyla kavrulmak deriz ya, aynı bu şekilde minimum kaynakla maksimum işi yapma durumunda kalacaktır. Girişim hikayelerinin çoğunda mutlaka sosyal çevrenin bir rolü olduğunu görüyorsunuzdur. Bu yüzden sosyal çevreyi kullanmak bir girişim yapmak için olmazsa olmazdır. Burada bir ayrımı vurgulamak isterim. Sosyal çevreyi kullanmak, herkesten bir çıkar elde etmek anlamında değil, doğru adımda doğru kişiye ulaşmak anlamındadır.

HIZLI UYGULAMA: Herkesin her konuda bir fikri olduğunu az evvel söylemiştim. Bu noktada bir fikri ve sosyal çevresi olan biri için geriye kalan tek şey hızlı uygulamak oluyor.

Önceki iş deneyimimde müşterilerimizin “acil” ve “hızlı” taleplerine çoğu zaman anlam veremezdik. Masanın diğer tarafına geçince firmaların ne kadar hızlı bir ekosistemde var olma çabası içinde olduğunu doğrudan gözlemleme şansım oldu. Sizin aklınıza gelen bir fikir, emin olun aynı anda en az 10 kişinin daha aklına geliyordur. Sonuçta herkes FİKİR düşünüyor. Bu noktada fırsatı yakalayan uygulamayı en hızlı hayata geçiren oluyor.

Başlıkta sorunun cevabına gelirsem; her fikri olan girişimci değildir. Girişimci, temel ihtiyaçlara cevap verecek basit fikrini, minimum kaynakla maksimum verim alacak şekilde, en hızlı şekilde uygulamaya geçiren kişidir.

Post a comment