Liderlik, Strateji ve Euro 2016

0

Posted on : 28-05-2010 | By : Çağdaş | In : Havadan Sudan

Eur0 2016 oylamasının sonucunu bugün herkes gibi merakla bekledim. Maalesef Platini’nin kağıdı çevirmesiyle “France” yazısını görünce bende hayal kırıklığına uğradım.

Şöyle bir yorumlara göz attım. Üzülenler, isyan edenler hatta Fransız mallarını boykot edelim diyenler var. Buna karşın   “1 oyla kaybetmişiz, yenildik ama ezilmedik.” diyen yazılar da okudum.Her zaman suçlu nedense başkasıdır da acaba biz birşeyleri yanlış mı yapıyoruz diye hiç düşünmeyiz.

Michel Platini akşam saatlerinde Türk gazetecilere şöyle demiş:

“Eğer benim Fransa’nın kazanması için çaba sarfettiğimi düşünüyorsanız o zaman bir gün bir Türk başkan yaratırsınız ve o sayede organizasyonu Türkiye’ye alırsınız”

Aslında adam bizde eksik olan birşeyi öyle bir yüzümüze vurmuş ki…“Bir gün bir Türk başkan yaratırsınız…”

Bence üstüne düşünmemiz gereken nokta bu.

Senelerdir UEFA ve FİFA denilince aklımıza sadece Şenes Erzik gelir değil mi? İkinci bir isim düşünseniz Levent Bıçakçı’yı bulursunuz ama Şenes Erzik kadar etkin olduğunu sanmıyorum. En azından ortalarda görünmüyor.

Şenes Erzik muhtemelen çalışkan bir kişidir, bu makamlara gelebildiğine göre belli bir birikimi vardır. Ancak her çalışkan kişi lider değildir. Lider, karar vericileri etkileyen ve yönlendiren kişidir. Görünen o ki Şenes Erzik’in de yetkinliği bir yere kadar gelebiliyor. 6 üyeyle konuşup 6 oy aldırmak bir başarı değildir,sonuçta rakibiniz 7 kişiyi etkileyebilmiştir. O yüzden mazlum edebiyatını artık bir kenara koymamızın zamanı geldi demektir.

Bu tarz organizasyonların arka planlarında ciddi stratejiler yatar. Ülkeler kapalı kapaların ardında belli pazarlıklar yaparlar. Üst düzeylere çıktıkça bu pazarlıkları sizde öğrenirsiniz, elinizde belli kozlar varsa lehinize olacak şekilde sizde görüşmeler yaparsınız. Ama buradaki etkinliğiniz, temsil eden kişinin yetkinliği kadardır.

Uzun lafın kısası…Ülke olarak lider yetiştirmeye önem vermeliyiz. Uzun vadeli bir strateji içerisinde, uluslararası kurumlarda ülkemizden de liderler bulunmasını sağlamalıyız. Bu sırada Şenes Erzik gibi artık misyonunu tamamlamış kişilere de teşekkür ederek, bilahare deneyimlerinden faydalanabiliriz.

Eğer mevcut düşünce anlayışında ısrar edersek günün birinde biri gelir “Adaylık sürecinin kaderin de bu var” der, daha da sinir oluruz.

Post a comment