Hobiden Para Kazanmak – Bölüm 2

0

Posted on : 14-06-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Hobilerinden para kazanmak üzere yola çıkan genç girişimcilerle ilgili paylaşımlara geçen hafta başlamıştım.

Bu süre içerisinde girişimcilerimiz neler yaptılar merak ediyor musunuz?

Öncelikle faaliyet alanlarıyla ilgili olarak birkaç ürün denemesi yaptılar. Amaç, ürünleri konusunda yakın çevreden ve potansiyel hedef kitleden geri bildirim almaktı. İlk gelen yorumlar – bende dahil – gayet olumluydu :) Kısaca başarılı olabilecek ve beğenilebilecek ürünleri var. Bence bu açıdan avantajlı başlıyorlar.

Bu noktada ürünün beğenilmesi sonrası hedefleri yüksek koyarak çok sayıda sipariş alma eğilimine girdiklerini gözlemledim. Minimum kaynakla yola çıkıldığı için ürünlerine beklenenden yüksek sayıda sipariş geldiği zaman üretim kapasitesi ve lojistik konusunu nasıl çözecekleri üzerine biraz tartıştık. Açıkçası gelen bir siparişe zamanında cevap verememeleri işin başında bir eksi olacaktır. O yüzden süreçle birlikte hedeflerini yükseltmelerini önerdim. Hatta önce pilot bir bölgeyi seçerek işe başlayabileceklerini söyledim. Buradaki geri bildirimler uzun vadede iş planlarında gerekli revizyonları yapmak için fırsat verecektir.

Henüz bu girişimleri için bir isim belirlemedik. Bu görev benim üzerimde. Ürünleri tatlı ve pasta üzerine olduğu için bu alandaki klişe isimleri kullanmayı tercih etmiyorum. Orijinal ve ayrıştırıcı bir isim bulma derdindeyim. Hemen takibinde blog sayfalarını yapma konusunda da destek vereceğim.

Özetlemek gerekirse;

Girişimciler yola çıktıklarında hedefleri en yükseğe koyma eğilimindeler. Ancak yüksek hedefler arkalarında yüksek sorumluluklar, yeri geldiğinde yüksek maliyetler getirebiliyor. İşleri aşama aşama büyütme yoluna gitmek, kalıcı olmak adına en önemli adım bence.

Bizi izlemeye devam edin :)

Post a comment