Le Petit Chef – İtalyan Mutfağı

1

Posted on : 14-07-2010 | By : Çağdaş | In : Havadan Sudan, Sosyalleşmek

Size geçen yazımda MSA maceralarımıza devam edeceğimizi söylemiştim. Ne de olsa insan yemek yapmanın keyfini alınca kolay kolay bırakamıyor. :)

Yaz Partisi yemeklerinden sonra bu sefer İtalyan Mutfağı’nı denedik. İlk olarak gorgonzola peynirli yedi yeşil salatası yaptık. Yeşil salatadan çok fazla haz etmem, nedense tadı biraz yavan gelir. Ama bu salatadaki gorgonzola peyniri ayrı bir tat vermişti.

Sonrasında parmesanlı fırında patlıcan yaptık. Açık konuşayım patlıcan sevmeyen biri olarak tadını hiç yadırgamadım, bildiğimiz patlıcan yemeklerinden çok farklı bir tadı vardı. Salatada söylediğim gibi peynir kimi yemeklere ayrı bir lezzet katıyor.

Dersin en heyecanlı kısmı hamurunu elimizle açtığımız ve makine aracılığıyla yaptığımız fettucineydi. Hamur makineden geçerken neredeyse 1.5 metreye kadar uzuyor. Pizza ustaları gibi hamuru havaya atmak istedim ama toparlayamam diye korktum. :) Hele ki safranı ve karidesi beyaz şarapla harmanlayıp makarnaya ekleyince tarifsiz bir yemek oldu. Benim gibi hamur işi seven birinden zaten makarnayı sevmemesi beklenemez değil mi? :)

Ve finalde mascarpone sabayon ile breeze ananas tatlısı yaptık. Fırında pişerken gelen güzel kokulardan bir ara kendimi kaybedecek gibi oldum. Zaten iyi bir tatlı, yenilen keyifli bir yemeğin crescendo’su değil midir? Lütfen bu cümlemin altını çizelim adeta gurmeler gibi yazmışım. :)

Kısaca her şeyiyle çok keyifli bir akşam geçirdik MSA’da. Kursun yaklaşık 4 saat sürdüğünü düşününce tatlı bir yorgunluk hissediyorsunuz ama değiyor. Ertesi gün işyerimdeki arkadaşlara yaptığım yemeklerden numuneler götürdüm. “Çok güzel olmuş” yorumlarını da alınca kendimi daha da mutlu hissettim. Darısı “Ben yemek yapamam” diyenlerin başına :)

Bon Appétit :)

Comments (1)

italyan mutfağını bende çok seviyorum

Post a comment