Le Petit Chef – Yaz Partisi

0

Posted on : 10-07-2010 | By : Çağdaş | In : Havadan Sudan, Sosyalleşmek

Esasında her şey eşimin MSA’da tek günlük tatlı kursuna gitmesiyle başladı.

O akşam elinde yapmış olduğu bir torba tatlıyla geldiği zaman sevinçten havaya uçtuğumu hatırlıyorum. Yıllarını yemeğe vermiş biri olarak bir çırpıda hepsini yemiştim.

Tabi aynı haftasonu diyetisyenim “Bu hafta neler yaptık?” diye sorduğunda “Elmalı Strudel gibi hafif yiyeceklerle geçirdim.” cevabı beni kurtarmaya yetmemişti. :)

Eşimin MSA konusundaki referansları, benim yemek düşkünlüğümle birleşip üstüne arkadaş grubumuzdan da destek görünce bu hafta kendimizi “Yaz Partisi-1” programında bulduk.

İlk defa MSA’ya giden biri olarak ortamın çok güzel olduğunu söylemem lazım. Herkes bir istasyonda iki kişi çalışıyor. Tüm kullanacağınız malzemeler istasyonlarda mevcut. Size sadece önlüğünüzü ve şapkanızı takmak kalıyor. Açıkçası şef önlüğünü ve şapkasını takınca kendimi Michelin yıldızlı bir restoranın baş aşçısı gibi hissettim. :)

Şefimizin yönlendirmeleriyle çok güzel bir menü hazırladık. Önce vodkalı kavun gazpacho yaptık. Arkasından tatlı ekşi soslu mercimekli samosalara geçtik. Bu noktada tatlı ekşi sosu reçel kıvamında hazırlayarak eşimle yepyeni bir yaklaşım denemiş olduk. :) Sırasıyla picatta milanese soslu tavuk but parçaları, fish cakes ve en son olarak karamelize soğanlı mini cheeseburgerlerle güzel bir akşamı finalize ettik. Özellikle but parçalarını yaptıktan sonra ikram edilen beyaz şarap yorgunluğumuzu atmaya yetti diyebilirim.

Yaptığımız her yemek çok güzeldi ama bir tanesini seç derseniz samosayı seçerdim. Samosa, Hindistan’ın puf böreği diyebileceğimiz bir yemek ve orada sokaklarda, farklı çeşitlerle satılıyormuş. Özellikle hamur işi sevenler bence bu yemeğe bayılır. Günün birinde olur da yolumuz Hindistan’a düşerse oralarda da tadına bakmak isteriz. (Babama not: Sponsorum lütfen korkma bu sene düşünmüyoruz. :) )

Bizim katıldığımız kursta ağırlıklı olarak çiftler vardı. Bence insan keyifli bir yemek yediği zaman çok mutlu ve motive oluyor. Özellikle eşinizle (evli değilseniz sevgilinizle) beraber yemek yaptığınız ve sonrasında beraber bu yemeği yediğiniz de mutluluğunuz katlanıyor. :) Açık konuşayım elimden yemek yapmak gelir ama bunu eşime çaktırmam. Ama MSA’da beraber yemek yapmak çok eğlenceli bir süreçmiş.

Bu sırada arkadaş grubumuzla da çok eğlendik. Hatta hemen ertesi gün “İtalyan Mutfağı” için kayıtlarımızı yaptık. Anlayacağınız MSA maceralarımız devam edecek.

Bon Appétit :)

Post a comment