Melek yatırımcı olmak…

0

Posted on : 11-07-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Şu anda elinizde 150.000 $ nakit paranız olsa neye yatırım yapardınız?

Son dönemlerde bende bu soru üzerine biraz düşündüm. Aman yanlış anlaşılmasın öncelikle elimde bu kadar para yok. :) Sadece fikir jimnastiği yaptım diyelim. :)

Benim elimde bu kadar para olsa, klasik yatırım tercihlerinden biraz farklı olarak, 50.000 dolarlık bölümünü vadeli tasarruf hesabına veya altın hesabına yatırırdım. Kalan 100.000 dolarlık miktarla da 2 tane yeni kurulan firmaya Melek Yatırımcı olurdum.

Melek Yatırımcı kavramı bizde çok yaygın olan bir kavram değil. En basit anlamıyla Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan girişimlere, işlerini büyütmek için sermaye sağlayan kişidir. Sağladığı miktara ek olarak yönetim kurulunda yer alır. Girişimcilere bir anlamda ağabeylik yaparken deneyimlerini aktarır, yeni iş fırsatları yaratılmasına yardımcı olur, kendi çevresini kullandırır. Karşılığında da şirketin hisselerine ortak olur ve %25’in üzerinde getiri bekler. Bu getiriyi almak için de risk sermayedarı kadar acelesi olmaz.

En son Webrazzi Gündem’in “Risk Sermayesi ve Melek Yatırım” toplantısında bu konu üzerine önemli paylaşımlar oldu. Sektörünün önde gelen firmalarında ürün müdürü, pazarlama müdürü gibi pozisyonlarda olup aynı zamanda Melek Yatırımcılık yapan kişiler olduğundan bile bahsedildi. Düşünsenize mevcut işinize ek olarak 2 tane şirketin yönetim kurulundasınız. Kabul ediyorum muhtemelen hafta sonu bile çalışıyor olursunuz. Öte yandan yatırım yaptığınız şirketlerin büyümesinde sizin de bir katkınız olur ve sonucunda maddi olarak karşılığını alırsınız. Hatta yatırımlarınızın daha da büyüyeceğine inanıyorsanız mevcut işinizi bırakarak tüm konsantrasyonunuzu bu şirketlere ayırabilirsiniz.

Gelelim yazının başında sorduğum 150.000 $ nakit paranız olsa sorusuna. Bu kadarlık bir birikim söylediğim gibi bende yok. Milli Piyango’dan da hep son 2 rakamına göre teselli ikramiyesi kazanıyorum. :) Anlaşılan Melek Yatırımcı olmak için biraz daha beklemem lazım. :) Müsadenizle yazıma son vererek yeni iş fikirleri üzerine düşüncelere dalayım. :)

Sevgiler…

Post a comment