Yönetici ipiyle kuyuya inmek

0

Posted on : 28-07-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Guy Kawasaki’nin New York Times’a verdiği bir röportajı okudum.

Kendi kariyer yolculuğunu anlatırken yeni mezunlara yönelik olarak önemli tavsiyelerde de bulunuyor.

Röportajında “Şu ana kadar çalıştığınız en iyi patronları anlatır mısınız?” sorusuna verdiği bir cevap ilginç. Apple’ın Macintosh bölümünde pazarlama direktörü olan Mike Murray için “Bana kendimi asmak üzere o kadar çok ip verdi ki bende zaman zaman kendimi astım. Bir süre sonra boynunuz güçlenirken kendinizi asmamayı da öğreniyorsunuz.” yorumunu yapıyor.

Nedense bu tarz bir yaklaşımın ülkemizdeki yöneticiler için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Bizde genel olarak hata yapılmasına karşı ciddi bir korku vardır. Ekibimizde çalıştırdığımız kişilerin hata yapmasından korkarız, daha garantili ilerlemek adına kendi doğrularımıza göre ekibimizin iş yapmasını isteriz. Onlar farklı bir yöntem denemeye kalktığı zaman yöntemlerinin işe yaramayacağını, kendi yolumuzun en doğrusunu olduğunu ispatlayacak durumlar ararız.

Bir süre sonra ekibimizdeki kişilerin inisiyatif almaktan kaçtığını, her adımda sizden onay almaya çalıştığını gözlersiniz. Böylece herhangi bir sıkıntı ortaya çıktığı zaman topu çok rahatlıkla size atarlar. İşin kötüsü sizde kendinizi savunamazsınız çünkü tüm inisiyatifler hep sizin elinizde durmuştur.

İnisiyatif vermek kolay gözükmese de bunu yapmayı öğrenmek gerekiyor bence. Bırakın insanlar bazı şeyleri kendi yollarıyla yapmayı denesinler ve hatta hata yapsınlar. Yaptıkları hatanın sonucunu yaşasınlar. Zaten sizin ek bir çaba göstermenize gerek kalmadan bu hatadan öyle bir ders alacaklardır ki bir daha kolay kolay tekrarlamayacaklardır.

Sözün özü bırakın ekibinizdekiler kuyuya sizin ipinizle değil kendi ipleriyle insinler. İpleri bir yerde koparsa her zaman kendi ipinizi onlara uzatabilirsiniz. Ama kendi ipleri olmadan sizin ipinizi koparırlarsa işte o zaman sorun çıkar.

Post a comment