Balkan Macerası – Saraybosna

0

Posted on : 24-08-2010 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler

Bu sene yaz tatilimizi planlarken deniz, güneş ve kum üçgenine ek olarak işin içerisine biraz da yeni yerler keşfetmeyi katmak istedik.

“Nereye gitsek?” sorusunun cevabını düşünürken aklımıza Balkanlar geldi.

“Neden Balkanlar?” diye soracak olursanız;

*) Adriyatik’in yükselmekte olan yıldızı Hırvatistan’ı keşfetmek
*) Türk kültüründen izleri bulacağımız, yaşadığı savaşa rağmen gururlu bir şekilde ayakta duran Saraybosna’yı ve Mostar’ı görmek
*) Avrupa’nın henüz keşfedilmemiş ülkesi Karadağ’ın havasını solumak
*) Son olarak ta bu 3 ülke bizden vize istemiyorken bu fırsatı kaçırmamak :)

1 saat 50 dakikalık yolculuğun ardından uçağımızın Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na inmesiyle beraber maceramıza başlamış olduk. Bu macerada bize eşlik edecek kiralık arabamızı teslim aldık ve şehir merkezine doğru yola çıktık.

Saraybosna hakkındaki genel izlenimler

Havaalanından şehir merkezine giderken Saraybosna’yı genel olarak gözlemleme şansım oldu. Havaalanının etrafı daha çok tek katlı evler ve 2-3 katlı apartmanlarla çevrili. Merkeze yaklaştıkça binaların çoğunun duvarlarında savaştan kalan mermi izlerini görüyorsunuz. Açık konuşayım bunları gördüğünüzde içinizde bir ürperti olmuyor değil. Düşünsenize Avrupa Tarihi’nin en uzun süre kuşatılmış şehri Saraybosna.

Ancak şehir merkezinde Avrupa havasını da gözlemliyorsunuz. İnsanlar sokak aralarındaki kafelerde oturuyor, en güzel kıyafetleriyle geziyor ve sosyalleşiyorlar. Birçok önemli olaya şahit olmuş bir şehrin toparlanma ve eski günlerine dönme gayretini burada daha iyi hissediyorsunuz.

Saraybosna’da neler yaptık?

Öncelikle karnımız aç olduğu için doğrudan Bascarsija (Başçarşı) bölgesine giderek meşhur Galatasaraylı Tarık Hodziç’in köftecisinde yemek yedik. :)

Arkasından Bascarsija’daki dükkanları ve Gazi Hüsrev Çarşısını dolaştık. Bascarsija, bizdeki Eminönü ve Üsküdar’ı bir parça anımsatıyor. Daha çok hediyelik eşya mağazaları var. Özellikle Gazi Hüsrev Çarşısı için Kapalıçarşı’nın minik bir modeli diyebilirim. Arkasından internetten okuduğumuz Tünel Müzesi’ni gezmek istedik. Ancak merkezdeki turizm ofisi dahil bu müzeyi bize tarif edebilen olmadı. Kuşatma esnasında bu tünel sayesinde şehrin temel ihtiyaçları karşılanabilmiş ama kimsenin haberi yok gibiydi.

Genel bir şehir gezisi sonrası ise Mostar’a doğru yola çıktık.

Saraybosna’ya gideceklere tavsiyelerim

Mutlaka Tarık Hodziç’in köftecisinde yemek yiyin. Hatta bizim gibi Galatasaray’lı olduğunuzu söylerseniz Tarık Hodziç ile çok keyifli sohbet imkanı yakalayabilirsiniz. :) Esasında daha çok akşam saatlerinde dükkanında oluyormuş ama bizim şansımıza öğlen oradaydı. Kendisini göremeseydik üzülürdüm.

Bosna Hersek’in para birimi Konvertable Mark (KM). 1 Euro ise yaklaşık 2 KM ediyor. Dükkanların çoğunda Euro kabul ediliyor ancak para üstünü Euro olarak alamıyorsunuz. Bu yüzden gitmeden yanınızda KM taşımanızı öneririm.

Biz Tünel Müzesi’ni bulup gezemedik. Sonradan araştırdığımızda bu müzenin resmi bir müze olmadığını ve bu yüzden çoğunluk tarafından bilinmediğini öğrendik. Mutlaka gitmeden yerini öğrenip görün derim.

1.Dünya Savaşı’nı başlatan Franz Ferdinand suikastı şehir merkezine yakın mesafedeki Latin Köprüsü’nde gerçekleşmiş. Biz bu köprüyü uzaktan gördük ama tarihe merakınız varsa üzerinde gezebilir ve hatıra amaçlı bir resim çektirebilirsiniz.

Şehir merkezindeki turları almanızı önermem. Bize savaş yıkıntılarını gösteren bir tura dair broşür verildi. Turu satın almak yerine arabayla söylenen yeri bulduk ama ortada hiç savaş yıkıntısı yoktu. Oradaki birkaç kişi yıkıntıların çoktan kalktığını söyledi. Bu yüzden internetten gideceğiniz yerleri araştırarak kendiniz keşfetseniz daha iyi olur.

Saraybosna 84 Kış Olimpiyatları’nın simgesi Vucko’nun olduğu bir hediyelik eşya mutlaka alın, güzel bir hatıra olacaktır. Bu organizasyon şehrin yaşadığı son büyük organizasyon olduğu için her yerde bununla ilgili bir şeyler bulabilirsiniz.

Biz şehirde kaldığımız 3 saatlik sürede önemli olabilecek yerleri gördük. Zamanı biraz daha geniş kullanmak isterseniz 1 günde de şehrin her yerini çok rahat gezebilirsiniz. Burada konaklamadığımız için otel önerisinde bulunamıyorum ama merkezde kalmanız ulaşım açısından da kolay olacaktır. Gelişmiş bir ulaşım ağı Saraybosna’da henüz yok.

Post a comment