Hızlı vizyonlar & Hızlı uygulamalar

0

Posted on : 05-08-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

“Vision without execution is a daydream. Execution without vision is a nightmare.”

Yukarıdaki Japon atasözünü Zappos’un CEO’su Tony Hsieh’in Twitter hesabında gördüm ve çok hoşuma gitti.

(P.S: Bu sırada Zappos’un hikayesini anlattığı Delivering Happiness için bir arkadaşıma sipariş verdim, gelmesini merakla bekliyorum. )

Uygulama olmayan vizyon gündüşü (daydream), vizyonu olmayan uygulama ise kabustur diyor atasözü.

İş hayatında çoğu zaman bir vizyon ortaya koyarız ama uygulamaya geçirmekte zorlanırız. Ya şirket içi dinamikler hızlı aksiyon almamızı engeller ya da biz kendi içimizdeki ataleti yenemeyiz.

Genelde ataleti yenmekte problem olduğunu düşünüyorum, nedense kendi vizyonumuzu yok etmek üzere bahaneler yaratırız.  Örn. “Bu fikir yapılmıştır hiç uğraşmayayım.” Zaten bu devirde yepyeni fikir bulmak çok zor ancak iş modellerinde yenilikler bulmak görece olarak daha kolay değil mi?

Konumuza dönersek biz atalet veya şirket içi dinamiklere takılmışken bizim vizyonumuza yakın bir vizyon ortaya çıkar, bu seferde panik halinde uygulamaya geçeriz ancak sonuçlar istediğimiz yönde gelişmez. Panik haldeki uygulamada mutlaka vizyon eksikliği ortaya çıkar, atasözündeki gibi tam bir kabus durumu olur.

İş hayatında HIZLI olmak her açıdan çok önemli. Hele ki işleri büyütmek üzere yola çıkmış bir girişimciyseniz yavaş kalma şansınız bence yok. Yani hayal kurup vizyon yaratacaksanız da bunu HIZLI yapmanız gerekir çünkü geç kalınan her dakika potansiyel bir kabus olarak geri dönme riski taşır.

Bu arada HIZLI şekilde vizyon yaratıp bunu uygulamaya geçirebiliyorsanız muhtemelen bu konular üzerine konuşmalar yapan bir Keynote Speaker olmuşsunuzdur. :)

Herkese – özellikle kendi işini açmak isteyen girişimcilere – hızlı vizyonlar ve hızlı uygulamalar diliyorum. :)

Post a comment