Mutlu Marka Deneyimi

2

Posted on : 10-08-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

New York Times’da tüketicilerin mutluluğu bulmasını ve buna bağlı olarak para harcama eğilimlerinin değişmesini inceleyen güzel bir makale okudum. İlginç tespitler vardı.

Son dönemde yapılan bazı araştırmalara göre tüketiciler artık içinde deneyim olan ürünleri (Örn. Yemek dersi) sıradan ürünlere tercih ediyorlar.

Özellikle arkadaş çevreleriyle beraber yaşanılan deneyimler mutlaka insanların hatıralarına yerleşiyor. Hatıraların zaman geçtikçe anımsanması da tüketicilerin mutluluğunu arttırıyor. Sırf ilerde anımsanacak bir hatıraları olması için tüketiciler deneyim içeren ürünlere yöneliyor. İşte ekonomik kriz sonrası tüketicilerin satın alma davranışlarında gözlemlenen önemli eğilimlerden bir tanesi.

Bu yazıyı okuduktan sonra aklıma geçtiğimiz günlerde Grupanya üzerinden satın aldığımız çikolata kursu geldi. Daha önce benzer bir deneyim yaşamış arkadaşlarımızla beraber bu fırsatı satın aldık, hatta arkadaşlarımızdan bazıları sırf bu fırsat için Grupanya’ya üye oldu. Satın almamızın nihai amacı beraber yemek yapma deneyimiydi.

Groupon modeli siteler ilk açıldıklarında çeşitli restoranlarda indirimli menüler veya çeşitli mağazalarda – ağırlıkla kozmetik ürünler – fiyat indirimleri sunuyordu. Bu alanda ciddi anlamda firma yarışıyor. Yakın dönemde bu tarz deneyime yönelik fırsatları sunanların bir adım öne geçeceğini öngörmek çok zor değil.

Bu eğilim doğrultusunda markaların “Marka Deneyimi” konseptine de farklı bir gözle bakması anlamlı olacak. Kimse üzerine alınmasın ancak ürün gönderimi yaparak tüketicilere deneyimlerini yazdırmak veya konsept organizasyonlar düzenlemek artık sıradanlaşmaya başladı. Bu yaklaşımlarla tüketiciye anlık deneyimler yaşatılıyor ancak uzun vadede herhangi bir anımsanma olmuyor. İşin içine mutluluk unsurunu tetikleyecek birşeyler eklense markalar da tüketici zihinlerinde daha sağlam olarak yer almış olmaz mı?

Tüketicileri yakın çevreleriyle beraber ortak bir deneyim yaşatacak “Mutlu Marka Deneyimi” yaklaşımlarının çoğalması dileyelim.

Comments (2)

Indirimlr

Şehir Fırsatları kavramı artık Türkiye’de de bir başarı. Şu anda toplu satın alma yoluyla % 98′e varan indirimlerle online sistemi ile sunan, piyasada çok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Bizim için kullanıcılar olarak en iyi fırsatları bulmak hiçte kolay değil – çünkü çok fazla seçenekler var. Bu çeşitli teklifleri takip etmek zor bir görev. İnternet kullanıcıları daha kolay bir yol ile fırsatları bulmaları için, İndirimlr – kategorilere göre sırlanmış, tüm fırsatların bir arada olan, interaktif ve kolay kullanımlı bir platform hazırladı: http://www.indirimlr.com/

Merhaba Yasemin,

Sitenizi inceledim. Grup satın alma modeli ciddi anlamda revaçta. Tüm bu fırsatları tek elden takip etmek kullanıcılar için de kolaylık sağlayacaktır.

Bu tarz bir girişim için seni ve İndirimlr ekibini tebrik ederim.

Kolay gelsin,

Çağdaş

Post a comment