Balkan Macerası – Karadağ

1

Posted on : 01-09-2010 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler

Balkan maceramızda bir sonraki durağımız, Dubrovnik’ten yaklaşık 1.5 saatlik bir araba yolculuğuyla ulaştığımız komşu ülke Karadağ (Montenegro)

Karadağ hakkındaki genel izlenimler

Karadağ, Avrupa’nın genç ülkelerinden. Sırbistan Karadağ olarak esnek bir federasyon yapısı içindeyken 2006 yılında referandumla Sırbistan’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline geldi. Hırvatistan’a benzer şekilde tarihi şehirlerin doğal güzelliklerle birleştiği bir ülke. Tek farkı henüz yeterince keşfedilmemiş olması. Bu noktada özellikle tarihi şehirlerin adeta bir film setini andırdığını söylemem lazım.

Karadağ’da neler yaptık?

Karadağ’da Kotor körfezi üzerinden geçerek ilk durağımız olan Budva’ya vardık. Budva için Karadağ’ın Bodrum’u desem abartmış olmam.

Budva, 2500 yıllık geçmişiyle bölgenin en eski yerleşimlerinden biri. Çok kısa bir süre Osmanlı hakimiyeti altındayken daha sonra Venedik ile yapılan anlaşmaya göre kendilerine bırakılmış. Dubrovnik’e benzer şekilde merkezde Stari Grad denilen tarihi surlar içerisindeki yer alan bir bölge var.

Stari Grad dar sokaklar ve taşlı yollardan oluşuyor. Sokaklar arasında tarihi kiliseler ve Budva Müzesini görebilirsiniz. Özellikle mimari doku hiç bozulmadan korunmuş. Bu noktada Budva Müzesinin, şehrin köklü geçmişine rağmen, çok küçük bir müze olduğunu söylemem lazım. Girişinden gözlemlediğim kadarıyla çok tatmin edici bir izlenimi yoktu zaman sıkıntınız varsa burayı atlayabilirsiniz. Surların hemen dışında kafe ve restoranlar varken sahil kenarında ise yan yana çeşitli beach club’lar mevcut. Biz Slovenska Beach bölgesinden denize girdik. Plaj inanılmaz kalabalıktı. Bodrum veya Çeşme’deki beach club’lara benzer yerler arıyorsanız marinanın hemen yanındaki plajlar doğru seçim olacaktır.

Budva’dan sonra hemen 30 dakika mesafedeki Kotor’a geçtik. Kotor, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Güneydoğu Avrupa’nın en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden biri. Kotor Körfezinin kıyısında yer alan şehir, adeta Çin Seddini andıran surlarla çevrilmiş durumda. Bu sırada Kotor Körfezi’nin Dalmaçya kıyılarındaki doğal bir fjord olarak nitelendirildiğini belirteyim.

Stari Grad’ın içine girmenizle beraber kendinizi zamanda geriye gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Budva’ya benzer şekilde tarihi doku tamamen korunmuş. Burada yer alan St.Tryphon ve St.Nicolas kiliselerini gezebilirsiniz. Ayrıca vaktiniz varsa Deniz Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Fakat bence yapılması gereken en önemli aktivite kesinlikle surlara tırmanarak Kotor’u ve Kotor Körfezini izlemek. Eğer 1350 basamağı çıkarım derseniz tepedeki kaleden manzara daha da güzel olsa gerek. :)

Karadağ’a gideceklere tavsiyelerim

Eğer rotanızda Budva ve Kotor varsa, denize Budva’da girmenizi, tarihi yerleri gezmeyi ise Kotor’a bırakmanızı öneririm. Şunu belirteyim Kotor’un etrafında bildiğimiz anlamda plaj göremedim genelde evlerin önünde iskeleler var ve buradan denize giriliyordu.

Kotor’da surlara tırmanarak manzarayı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Ben surların tepesine kadar çıkamadım, açıkçası merdivenler gözümü korkuttu. Ancak çıktığımız bölümde bile çok güzel bir manzara vardı. Tepedeki kaleden bu manzara eminim daha da güzel olacaktır. Yaz döneminde gidecek olanları düşünerek akşamüstü saatlerinde Kotor’a gelirseniz çok daha rahat gezebilirsiniz. Biz Karadağ’da konaklamadık ancak Kotor’da Stari Grad içerisinde çok sevimli oteller gördük. Farklı bir deneyim yaşamak adına bu bölgede kalabilirsiniz.

Budva’da Slovenska Beach bölgesinin hemen arkasında 5 yıldızlı otel inşaatları görmüştük. Sonradan öğrendiğime göre özellikle Ruslar ve İngilizler Budva’ya ciddi anlamda emlak yatırımı yapıyorlarmış.

Budva hali hazırda popüler bir yer. Zaten göreceğiniz lüks arabalar da bunu doğrulayacaktır. :) Otellerin de tamamlanmasıyla beraber Budva’ya daha da çok turist geleceğini tahmin ediyorum. Dubrovnik’le başa baş bir rekabete ilk aşamada giremese bile bölgenin önemli merkezlerden biri olması çok muhtemel. Bu yüzden henüz yolun başındayken ziyaret etmekte fayda var.

Karadağ’da Sveti Stefan’a gidemedik. Buraya gidecek olanların Kotor ve Budva’ya ek olarak Sveti Stefan’ı da listelerine almasını öneririm. Karadağ çok büyük bir ülke olmadığı için şehirler arası mesafe pek fazla değil. Ayrıca Karadağ’da para birimi olarak Euro kullanılıyor.

Bizim açımızdan Hırvatistan’a kadar gelmişken Avrupa’nın vahşi güzeli Karadağ’a da uğramamak olmazdı. :) Balkan maceramızda bir sonraki durağımız Hırvatistan’ın en meşhur adalarından Hvar ve sonrasında başkent Zagrep olacak. Beni izlemeye devam edin. :)

(NOT: Türk Hava Yolları, yakın dönemde Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya direkt uçuşlara başladı.)

Comments (1)

Bizde bu yaz 6 şehirde konaklayıp , 12 şehri gezerek ülkenin doğudan batıya sahil şeridini ve kuzeydeki milli parklarını içeren 1 haftalık Karadağ turu yaptık .

Bu doğa harikası küçük ülkeyi şehirler birbirine yakın olduğundan kolaylıkla ve eğlenceli bir şekilde gezebiliyorsunuz .

Çok bilinen Kotor , Budva , Sveti Stefan gibi yerler dışında Sutomore , Tivat , Ulcinj , Petrovac , Cetinje , Kuzeydeki kayak merkezleri Kolasin ve Zabljak , Durmitor bölgesi , Skadarsko Gölü sakin veya hareketli tatil yapmak isteyen herkese hitap edebiliyor .

Bu arada sizde ülkenin güzel yerlerini gezmişsiniz .

Post a comment