Evliya Çelebi’nin izinde…

1

Posted on : 30-09-2010 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler

2011 yılı ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi’nin 400.doğum yıldönümü.

Buradan hareketle UNESCO gelecek yılı “Evliya Çelebi Yılı” olarak ilan etti.

(NOT: Avrupa Konseyi de Evliya Çelebi’yi “21. Yüzyılda İnsanlığa Yön Veren En Önemli 20 Kişiden Biri” olarak ilan etmiş.)

Evliya Çelebi’nin gezdiği şehirlerde 2011 yılı için çeşitli aktivite hazırlıklarına şimdiden start verilmiş.

Aklıma şöyle bir soru geldi:

Böylesine bir fırsat sosyal medya ortamında da değerlendirilebilir mi?

Her ne kadar ETS çok benzerini yapmış olsa da seyahat ve gezi yazıları yazmaya istekli kişiler arasında düzenlenecek bir yarışmayla seçilecek kişi / kişiler Evliya Çelebi’nin gezdiği yerlere giderek buradaki izlenimlerini paylaşabilir. Bir anlamda Seyahatname, 2011 yılında güncellenmiş olur.

Bunun dışında “Evliya Çelebi’nin izinde” konsepti içerisinde gezi programları da yapılabilir.

Turizm şirketleri açısından bu konsepte uygun paket turlar tahminimce yapılacaktır. Esasında daha çok kişinin seyahate çıkmasını teşvik etmek amacıyla yıl boyunca özel indirim fırsatları sunulabilir. Yabancı turiste uygun fiyat sunup kendi vatandaşına yüksek fiyattan oda veren işletmeler de böylece – bir yıllığına olsa da – insafa gelir.

Kendi adıma bende 2011 yılını “Seyahat” yılı ilan etmek istiyorum. Görmeyi istediğim bazı destinasyonlar var. Mesela yurtiçinde Kapadokya-Nevşehir, Ayder Yaylası, Safranbolu ve Hatay listemin üst sırasındalar. Yurtdışında ise Singapur, Hong Kong, Cape Town, Sydney var. Bu vesileyle seyahatlerimin titanyum sponsoru sevgili babam Bülent Önen’in de kulaklarını çınlatmış olayım. :)

Şaka bir yana 2011 Evliya Çelebi yılı umarım adına yakışır aktivitelerle kutlanır ve ülkemizin tanıtımına olumlu katkıları olur.

Sizce bu yıla özel daha başka neler yapılabilir?

Comments (1)

[...] 2011 yılı UNESCO tarafından Evliya Çelebi Yılı olarak ilan edildi. Sizinle daha önce bu yazımda konuyla ilgili bazı görüşlerimi [...]

Post a comment