Kazara Milyarder olmak!

0

Posted on : 26-09-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Ben Mezrich ile tanışmam 21’i izlememle başladı. HarvardLas Vegas ve Bol Para üçgeninde kurulmuş son derece akıcı bir hikayesi vardı. Başarılı filmlerden biridir.

Daha sonra Rigged isimli kitabını okudum. Bu kitapta Mezrich’in iyi kitaplarındandır. Bu sefer Harvard Business SchoolNew York Emtia Borsası (NYMEX) ve Dubai (Petrol) üçgeninde gerçek olaylara dayanan olaylar zincirinde kendinizi bulursunuz.

Bu bakış açısıyla Facebook ve Ben Mezrich isimleri bir araya gelince Kazara Milyarder (Accidental Billionaire) kitabını okumak kaçınılmaz oldu.

Kitap temel olarak Facebook’un kuruluş hikayesini anlatıyor. Hikaye tadında yazılmasına rağmen o döneme şahit olmuş kişilerin katkılarıyla böylesine büyük bir iş fikrinin nasıl kurulduğuna dair önemli ipuçları elde ediyorsunuz.

İşin içinde yine Harvard olunca insan ister istemez “Bu sefer ne tarz entrikalar ve ego oyunları göreceğiz?” diye kendine sormadan edemiyor. Sanırım bu kadar zeki insanı bir araya getirince uslu uslu durmalarını beklemek hata :)

Bu kitabı okuduktan sonra, söylenenlerin aksine, Mark Zuckerberg’in aslında çocuk olmadığını ve hırsları doğrultusunda ilerleyen biri olduğunu görüyorsunuz. Koyduğu hedefe, yakın arkadaşlarını harcamak pahasına da olsa ilerliyor. Sinsi bir kararlılığı var. Machiavelli (Makyavel)’in kulakları çınlasın :)

Başta da söylediğim gibi o döneme şahit kişilerin katkıları olduğu için olayları gerçek olarak nitelendirirsek girişimciler şu 2 önemli dersi çıkarmalı:

ORTAĞINIZI İYİ SEÇMEK: Mark Zuckerberg ve Eduardo Saverin iyi arkadaştılar. Ancak Zuckerberg’in hırsı Eduardo’yu büyük ortaklıktan atarken, uzun süren davalar sonucunda Eduardo şu anda şirketin %5’ine ortak durumda ve ismi kurucular listesinde geçiyor. Para kazanacağım dediğiniz bir işte beraber yola çıkacağınız kişinin sadece profesyonel yetkinliklere değil karakter özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor.

“SÖZ UÇAR YAZI KALIR.” İLKESİNİ AKLINDAN ÇIKARMAMAK: Ciddi potansiyel olan bir iş fikrine yatırım yapacaksanız en baştan tüm şartlarda anlaşıp karşılıklı olarak imzalamak kritik öneme sahip. Verilen sözler tutulmazsa yasal anlamda kendinizi garantiye almış olursunuz.

Önceki kitaplarına göre daha sade olan ve çok hızlı bir şekilde okunabilecek bir kitap olmasına rağmen satın alıp okumak yerine yakında vizyona girecek “The Social Network” filmini izlemeniz bence daha iyi olur. Aşağıda filmin fragmanını izleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Etkili iş fikrine sahip olup bu yazıdaki derslere önem veren ve sonunda Kazara Milyarder olanlar sitenin sahibi Çağdaş Önen’e %5 pay vermeyi peşinen kabul etmiş olurlar. İşbu madde yazıyı okuyan herkes tarafından imza edilmiş sayılmaktadır. :)

Post a comment