Turizmde Kısır Döngüler

0

Posted on : 20-09-2010 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler, Havadan Sudan

Esasında bu yazıyı yazmama CNN Türk – 5N1K programında Allianoi ile ilgili tartışma sebep oldu.

Allianoi hakkındaki son dönemdeki tartışmaları takip ediyorsunuzdur. İ.Ö 2.yüzyılda sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış ve Roma döneminde şifa arayan insanlar için bir sağlık merkezi Allianoi. Ancak yapılmakta olan baraj gövdesi ve çevre bağlantılarını sağlayacak yol yapımıyla beraber bu önemli merkez sular altında kalacak.

Ukalalık yapmak istemem ama kendimce iyi bir gezginimdir. Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında çok sayıda ülkeyi gezme şansım oldu ve bu ülkelerde tarihe verilen önemin ne kadar fazla olduğunu bizzat gözlemledim. Avrupa şehirleri tarih açısından çok zengindir ve tarihi yapılar büyük bir özenle korunur. Kuzey Amerika ülkelerinde ise tarihi yapı neredeyse yoktur, ellerinde olan az sayıda eseri de inanılmaz şekilde pazarlarlar. Emin olun ülkemizde bu ülkelerdekinden daha fazla tarih var. Nedense tarihi bir türlü sevemiyoruz, tarihi eserleri korumak bir yana yok etmek konusunda çaba sarf ediyoruz.

Tarihe meraklı ve bu uğurda para harcamaktan çekinmeyen turist kitlesine rağmen Türkiye’yi halen dansöz, kebap ve havuz başı animasyon çerçevesinde tanıtıyoruz. Bunun üzerine kendi vatandaşlarına turistlerden daha pahalı oda satan turizm anlayışını ekleyince garip bir kısır döngü içerisine giriyoruz. Sonra da gelen turistlerin ülke ekonomisine yeterince katkı yapmadıklarından dem vuruyoruz.

2 noktada sorunumuz var:

- Senelerdir ultra her şey dahil ve ucuz tatil konumlandırmasıyla turizmden gelir sağladık. Ancak bu gelir modeli ömrünü tamamladı. Gelen turistler şehre bile inmez oldu. Senelerin getirdiği alışkanlıkla bu modelden vazgeçemiyoruz.

- Tarih bilincimiz çok zayıf. Uzaklara gitmeyelim İstanbul’da bile inanılmaz sayıda tarihi eser var, hatta metro inşaatı kazısında Bizans dönemine ait en eski limanlardan birinin kalıntıları bulundu. National Geographic inanın bu konuyu bizden daha fazla işledi. Bu noktada tarih bilincimizin zayıf olmasını eğitim sistemimizdeki ezberciliğe bağlıyorum. Tarihi sevdirerek anlatmadığımız için bu konulara ilgi duymuyoruz.

Ülkemizin artık daha sofistike ve tarihi zenginliğe dayalı bir konumlandırmayla tanıtılmasını hayal ediyorum. Christian Jacq‘nün yazdığı kitaplara Mısır’a sağladığı katkıyı düşününce bizim de farklı bakış açılarını yakalamamız lazım. Turizm açısından önemli rakiplerimizden Yunanistan ekonomik krizle uğraşırken doğru bir konumlandırmayla çok daha kaliteli bir turist kitlesini çekebiliriz. Tabi Allianoi gibi değerlerimizi kaybetmeyerek…

Post a comment