Zappos – Mutlu Şirket Kültürü

0

Posted on : 12-09-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Tatilleri çok severim. Yeni yerler keşfetmek ve farklı bakış açıları kazanabilmek adına faydalı olurlar.

Son bayram tatilinde de uzun süredir elime geçmesini beklediğim Zappos’un CEO’su Tony Hsieh’in “Delivering Happiness” isimli kitabını okuma şansım oldu.

Her kitap, okuduğu kişide farklı duygular veya fikirler uyandırır. Bu yüzden her olayı ve detayı anlatmaktansa bende uyandırdıklarını paylaşmak daha doğru olacak diye düşünüyorum.

Öncelikle “Delivering Happiness” günlük konuşma diliyle yazılmış, okunması gerçekten çok rahat bir kitap. Klasik iş dünyası kitaplarından farklı olarak Tony Hsieh’in hayatından anekdotları ve bunların iş dünyasıyla olan bağlantılarını okuyorsunuz. Geçtiğimiz dönemde Amazon tarafından 1.2 milyar dolarlık bir değer karşılığında satın alınan Zappos’un başarısının arkasındaki temel öğe olan şirket kültürünü çalışanların da yorumlarıyla çok iyi bir şekilde gözlemliyorsunuz.

Peki bence bu kitaptaki önemli noktalar neler?

KENDİ DÜNYANI OLUŞTURMAK ve ONA İNANMAK: Gerek sosyal gerekse iş anlamında, ortak bir amaç uğrunda toplanmış ve en önemlisi birbirleriyle olmaktan keyif alan insanlardan kendine özgü bir dünya yaratabilirseniz başarılı olmak adına çok önemli bir adım atmış oluyorsunuz.

(NOT: Bu noktada örneğin Facebook’ta kurulan, çok sayıda üyesi olan ama hiçbir fonksiyonu olmayan kuru kalabalık gruplardan bahsetmiyoruz.Gerçekten değişim yaratabilen grupları anlatıyoruz.)

İşte böylesine bir dünya oluşturmanın temel çıkış noktası da DENEYİM’e dayanıyor. İlk aşamada az sayıda olan ancak ortak bir deneyim doğrultusunda bir araya gelmiş bir topluluk tahmin ettiğinizden de daha çok sayıya çıkabiliyor ve siz bu deneyim doğrultusunda kendi dünyanızı kurmuş oluyorsunuz. (Bkz. Starbucks örneği)

Bu dünyayı oluşturmakla iş esasında bitmiyor. Sizin de bu dünyaya sonuna kadar inanmanız gerekiyor. Bence Tony Hsieh’in de şirketiyle ilgili kritik karar aşamalarında kolay yerine daha zor kararları verebilmesi ve risk alabilmesinin sebebi kurduğu dünyanın – bu noktada Zappos çalışanları oluyor – mutlaka fark yaratabileceğine olan inancı yatıyor. Zaten sonunda olayların gidişatı da kendisini haklı çıkarıyor.

ŞİRKET KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK: Zappos inanılmaz bir şirket kültürüne sahip. Çalışanların geri bildirimleriyle oluşturulan şirket değerleri doğrultusunda kültüre yön verilmiş. Belirlenen bu değerler duvarlara asılmaktan ibaret kalmamış, Zappos Culture Book ismiyle çalışanlara dağıtılmış.

Bu kültür herkes tarafından o kadar benimsenmiş ki Zappos çalışanları şirket kültürü üzerine 2 günlük seminer programları yapıyor ve isteyen herkese şirket kültürü kitaplarını gönderip oluşturdukları kültürü paylaşıyorlar. Bende internet sitesi aracılığıyla kitabı talep ettim. Yaklaşık 4-5 hafta içinde geleceği söyleniyor. Geldikten sonra yorumlarımı paylaşacağım.

Şirket kültürü, özellikle yeni kurulan şirketler için çok önemli. Bu kültür sizin iş yapış tarzınızı belirliyor ve uzun vadeli rotanızda size kılavuzluk ediyor. Bence şirket kültürü konusunda hamuru ilk açan şirketin lideri, hamura şekil veren ise çalışanlar oluyor. Bu harmonide bir bozukluk olursa elinizde lezzetli bir yemek olmadığından bir köşede kendi halinde kalıyor. Aynı çerçeveyle duvara asılan değerler tabloları gibi…

Zappos’un maddi açıdan nakit akışına ihtiyaç duyduğu dönemlerde bile şirket kültürüne yatırım yapması, uzun vadede Zappos markasının nasıl buralara geldiği konusunda iyi bir ipucu veriyor. Tony Hsieh’in bahsettiği gibi şirketin marka değeri ve kültürü bir paranın iki yüzü gibi ve ikisi birbirlerini tamamlıyor.

Aklıma şöyle bir soru geldi: Özellikle maddi yatırımların geri dönüşlerin çok kısa sürede geri alınmasının beklendiği bir dönemde, çok uzun sürede geri dönüşü alınacak şirket kültürüne yatırım yapar mıydınız? Objektif düşünmeye çalışırsam kolay bir karar olmazdı.

Bu sırada şirket kültüründen bahsederken bir heves alıp henüz okumadığım Jesper Kunde’nin “Şirket Dini” kitabını da en hızlı şekilde okumaya karar verdim.

POZİTİF (MUTLU) OLMAK: İnsan mutlu olunca ve çevresindekileri de mutlu ettiğinde olayların gidişi de olumlu yönde olmuyor mu? Çok karamsar bir yönetici düşünün, her sabah işe geldiğinde “Bugün çok işimiz var, nasıl yetiştireceğiz?” diye güne başlıyor. Bu negatif enerji muhtemelen gün içerisindeki tüm işlerine etki ediyor, olmadık krizlerle uğraşıyordur. Siz mutlu olursanız, pozitif düşünürseniz ekibinizde pozitif olacaktır. Bu yoğun enerji önünüze çıkabilecek muhtemel kriz ortamlarında size destek olacaktır. Kolay olmadığını kabul ediyorum ama denemeye değer.

(NOT: Tony Hsieh’in kitabını bile okurken pozitifliğini hissediyorsunuz. Durum böyleyse Zappos çalışanlarındaki motivasyonu düşünemiyorum :) )

Özellikle rahat bir kitap okuyayım ve kendimi mutlu hissedeyim, işim konusunda pozitif duygulara kapılayım isterseniz bu kitap doğru bir seçim olabilir :)

Kitabı okuyacak vaktim yok diyenler buradan Tony Hsieh’in 1 saat 20 dakikalık videosunu izleyebilirler.

Mutlu şirket kültürü yaratabilmeniz dileklerimle :)

Post a comment