Auto Show 2010 izlenimleri

0

Posted on : 31-10-2010 | By : Çağdaş | In : Havadan Sudan, Sosyalleşmek

Auto Show’a en son 1999 yılında üniversiteye yeni başladığımda gitmiştim.

Üzerinden çok zaman geçmiş…

Artık bizim emektarı da değiştirme vakti geldiği için bu sene Auto Show’un yolunu tuttuk.

(P.S: Bu noktada sponsorum sevgili Bülent Önen’e de selamlarımı iletirim :) )

Fuarın ilk gününde açılışla beraber kendimizi içeri attık. Fuara gidecek olanların kesinlikle sabah erken saatlerde gitmesini öneriyorum. İlerleyen saatlerde kapıda ciddi yığılma oluyor.

Fuara özellikle 3 tane modeli görmek için gitmiştim. Volkswagen Yeni Jetta, Nissan Juke ve Alfa Romeo Giulietta.

Volkswagen Yeni Jetta, eski kasasına göre daha klas bir görüntüye sahip olmuş. Yeni kasayla Jetta’nın yuvarlak olan hatları biraz daha keskin hale getirilmiş. Özellikle önden bakıldığında Audi’yi anımsatan bir görüntüsü var. İçinin ne kadar geniş olduğunu anlatmama sanırım gerek yok. Hem prestij hem de aile arabası olarak rahatlıkla kullanılabilir.Yeni Jetta’nın Aralık ayı içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Şu anda mevcut Jetta’larda bir kampanya var ama kesinlikle Yeni Jetta’yı beklemekte fayda var.

Nissan Juke, uzun süredir merak ettiğim bir arabaydı. Sonunda Auto Show’da görme şansını buldum. Tasarımı farklı bir araç olmasına rağmen özellikle arka bölümünün çok dar ve bagajının da çok küçük olduğunu belirtmem lazım. Aracın tavan yüksekliği arkaya doğru eğimli olarak indiği için arkada oturanlar biraz rahatsızlık hissedebilir. Nissan Juke üniversiteye yeni başlayan gençlere alınabilecek ideal bir araba bence. Aile arabası veya uzun yolculuklarda çok ideal olabileceğini düşünmüyorum. Ama reklamındaki gibi haylaz bir görüntüsü var. :)

Alfa Romeo Giulietta tam anlamıyla tarz bir araba. Hatchback olmasına rağmen arka bölümünde rahatlıkla 2 kişi oturabilir. Aynı şekilde bagaj hacmi Nissan Juke’a kıyasla daha geniş. Teknik özelliklere girmiyorum ama 1.4 motor ve 170 hp olan modeli hiç fena değil :) Alfa Romeo’ların gerçekten kendilerine has bir havası olduğunu söylemem lazım. Aynı reklamlarında söylediği gibi: “Ruhumuz olmadan hepimiz birer makinayız.”

Fuarda istemeden de olsa Hyundai standına da uğradım. Hatırlıyorum da henüz ilkokuldayken Doğan görünümlü Şahin bir arabamız vardı. Zaman zaman sürücü koltuğuna oturup oyun oynardım. Koltuğu boyuma göre ayarladıktan sonra dış dikiz aynalarının ayarlarını çubukla yapardım. 2011 model Accent’lerde de bu mekanizmayı görünce hem nostalji oldu hem de Hyundai’ler için “2000’lerin Şahin’i” diyen taksici arkadaşın kulağını çınlattım.

Porsche, Jaguar, Lamborghini ve Ferrari standlarını anlatmıyorum, Sayısal Loto’dan büyük ikramiyeyi kazandıktan sonra illaki bir tanesinden alırım. O zaman deneyimlerimi yazmam daha iyi olur. :)

Sevgiler…

NOT: Auto Show 2011′de iki günde 4 adet Ferrari satılmış. Bir tanesi benim satın aldığım iddiaları tamamen asılsızdır. :) :)

Post a comment