Çağdaş’ın Çikolata Fabrikası

1

Posted on : 16-10-2010 | By : Çağdaş | In : Sosyalleşmek

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ile başlayan yemek yapma maceramıza yaz dönemiyle beraber bir süre ara vermiştik.

Bu süre zarfında tesadüfen Grupanya üzerinde Çikolata Fabrikası’nın bir fırsatını görmüştüm. Hem üzerinde sıklıkla konuşulan grup satın alma modelini denemek hem de çikolata yapmak adına fırsatın üzerine atladık ve geçtiğimiz günlerde kendimizi Teşvikiye’deki Çikolata Fabrikası’nda bulduk.

Öncelikle hemen belirteyim çikolata yapmak göründüğü kadar kolay değil.

İlk aşamada truffle yaparak başladık ve kuvertür çikolataları benmari yöntemiyle dengeli bir şekilde eritmemiz gerekti. Bunu yaparken ölçünün biraz kaçması tüm çikolatanın tadını bozabiliyor.

Tabi işlem eritmekle bitmiyor,eriyen çikolataları buzdolabında soğutuyoruz.Soğutmada da bir ölçü tutturmak gerek yoksa mikserle karıştırırken zorlanırsınız. Aynı şekilde son aşamada truffle’larınızı yuvarlayıp çikolata veya hindistan cevizine bulamak biraz zahmetli bir işlem.

Ne yalan söyleyeyim ben işin yapılan çikolataları yeme kısmını sevdim :)

Şaka bir yana çikolata yapmak insanı gerçekten mutlu ediyor, sürekli olarak yaptığınız çikolatanın tadına bakıyorsunuz. Endorfin seviyeniz muhtemelen tavana vuruyordur :)

Yaklaşık 3 saat kadar süren kursta bitter truffle, Hindistan cevizli ve beyaz çikolatalı coco truffle, üzerine kuruyemiş parçacıkları koyduğumuz bitter drop ile üzüm tanelerini çikolataya buladığımız Çikolata & Meyve Aşkı tariflerini yaptık. Üzümlü çikolata fena olmasa da ben şahsen çilekli çikolatayı tercih ederdim.

MSA’ya gitmiş biri olarak Çikolata Fabrikası’nın daha küçük bir yer olduğunu söylemem lazım. Derste toplamda 6 kişiydik ve sınıfların 10 kişilik olduğunu söylediler. 10 kişi oraya nasıl sığardı hiç bir fikrim yok. Ek olarak MSA’nın konforunu da bulamadığımı söylemeliyim.

Her şeye rağmen çikolata yapmak keyifliydi. Bakarsınız ilerde “Çağdaş’ın Çikolata Fabrikası” diye bir yer açarım :)

Comments (1)

Canım oğlum hayatın hep çikolata tadında geçsin inşallah. Lütfen çokta yeme çok ihtiyacın yok.

Post a comment