İnternette Başarı Üçgeni

0

Posted on : 27-10-2010 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Son dönemde ağırlıklı olarak gezi ve spor ağırlıklı paylaşımlarda bulunmuştum.

Mevcut kariyerimde internete yönelik projeler üzerinde çalıştığım için, bu sefer internet dünyasına yönelik bir şeyler yazmak istedim.

İnternetin önemini anlatmak veya internette hangi alanda fırsatlar olduğunu yazmak niyetinde değilim. Şu ana kadar olan gözlemlerime dayanarak bu alanda başarılı olmak için önemli olduğunu düşündüğüm 3 kriteri paylaşacağım:

SÜREKLİLİK: İnternetin hızına yetişmek gerçekten zor. Durum böyle olunca kullanıcılarda ciddi bir seçenek bolluğu içerisinde internette geziniyorlar. Başladığınız bir projede (sitede), her açıdan sürekliliği sağlayamazsanız çok kısa bir süre içerisinde ilgi azalacaktır. İlgi azaldığı noktada eski noktaya geri dönmek pek kolay olmadığından başarısızlık kaçınılmaz olur. Sürekliliği sadece içerik girmek olarak düşünmeyin. Projenizin (sitenizin) her türlü gelişiminin sürekliliğini kast ediyorum. (Örn. Site tasarımı, altyapı geliştirme, siteye yeni özellikler eklenmesi) Bu yüzden internet konusunda iyi bir fikir yerine sürekliliği olan iyi bir fikir bulmak bence daha doğru.

MODEL: Geçtiğimiz günlerde Bilişim Zirvesi’nde Bilgi MBA’den hocam Levent Erden’in konuşmasını dinledim. Yeni medyaya yönelik konuşmasında kendi tabiriyle “Modeli bulan malı götürecek.” dedi. :)
Doğru bir model ile başarılı olmuş çok sayıda proje var. (Bkz. Groupon modeli) Farklılaşmanın zorlaştığı şu dönemde modeliniz sizi bir adım öne çıkartabilir. O yüzden fikir düşünürken modeli de oluşturmak gerekiyor. Gözlemlediğim kadarıyla iyi bir internet fikrini olduğunu söyleyenlerin çoğunluğunun bir modeli yok. Bunun sebebi uzun vadeli gelir kazanmayı amaçlamak yerine bir anlamda vur-kaç taktiğiyle ortaya konulan fikri yüksek meblağlara satmak olabilir mi?

İÇERİK: İnternet dünyasının hızlı olması, bir projenin (sitenin) klonlarının da hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına sebep oluyor. Farkındaysanız birçok sitede kopyala-yapıştır içerik mevcut. Artık kullanıcılar özgün içeriğin peşine düştüler. comScore’un Ağustos 2010 verilerine göre blogların daha geniş kitlelere ulaşıyor olması da bence bunun bir göstergesi. Kendi adıma yeni bir internet projesi yapacak olsam niş bir alanda içerik üretmeyi tercih ederdim. Bakarsınız bir sürpriz yapabilirim :)

Özetlemek gerekirse doğru model, süreklilik ve özgün içerik üçgenini yakalarsanız internette başarılı olmamanız hiçbir sebep yok.

Post a comment