Galatasaray ne yapmalı?

2

Posted on : 29-11-2010 | By : Çağdaş | In : Sportif

Galatasaray’la ilgili son yazımı Frank Rijkaard’ın gönderilmesi öncesinde yazmıştım.

Geçen süre zarfında takımımızın durumu neredeyse beni futboldan soğuttu. Kötü yönetimler, ısrarla tekrarlanan yanlışlar ve daha sayılamayacak birçok sebep yüzünden Galatasaray tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor.

Kim, neyi yanlış yaptı diye irdelemektense yarın sabah “Galatasaray Spor Kulübü Başkanı” olarak uyansam neler yapardım diye düşündüm. Bu vesileyle Galatasaray taraftarlarıyla da fikir jimnastiği yapmış oluruz.

PROFESYONEL FUTBOL YÖNETİMİ: Bugün dünya ekonomisinin %3’ünü futbol ekonomisi oluşturmaktadır. Böylesine büyük bir pazarda, çıtasını yükseltmiş bir Galatasaray amatör bir bakış açısıyla yönetilmemeli. Bu yüzden futbol ekonomisi konusunda deneyimli profesyonelleri işin başına geçirirdim. Böylece başkan olarak her işe dahil olmaktansa sadece ilgili profesyonellerden rapor alarak daha efektif bir yönetim tarzı oluştururdum.

FUTBOL TAKIMININ ANTRENÖRÜ: Hagi büyük bir futbolcuydu ama büyük bir antrenör kesinlikle değil. Uzun vadede takımı Tugay Kerimoğlu’na emanet etmek istiyorsanız kendisinin iyi bir antrenörün yanında yetişmesi gerekir. Antrenörlük kariyeri zayıf olan Hagi’nin yanında Tugay’ın bir şey öğrenebileceğine inanmadığım için Hagi’yi hemen gönderirdim. Yerine geçirmeyi düşüneceğim aday, Kuzey İrlandalı teknik adam Martin O’Neill olurdu. (Bkz. Leicester City, Celtic ve Aston Villa kariyeri) Çalıştırdığı her takımın ciddi aşamalar kaydetmesini sağlamış bir antrenör O’Neill. Tugay’da İngiliz futbol kültürüne yakın olduğu için güzel bir birliktelik oluşturabileceklerine inanıyorum.

(NOT: Martin O’Neill Ağustos ayında Aston Villa’dan ayrıldı. Son dedikodulara göre Al-Hilal takımının başına geçmesi gündemdeymiş. Bize gelmesi hiç zor değil.)

FUTBOL TAKIMI REVİZYONU: Yeniden yapılanma özünde hırs gerektirir. Artık koşmaya, mücadele etmeye gücü kalmamış futbolcularla yeniden yapılanamazsınız. Futbol takımını profesyonellere teslim edip, teknik ekibi değiştirdikten sonra son aşamada, tüm transfer odağını Wonderkid denilen geleceğin yıldız adayı olan futbolculara vererek takımı revize ederdim. Hırslı oyuncular hem takıma hem de taraftara güçlü bir enerji getirebilir diye düşünüyorum. Uzun vadede bu oyuncuları yüksek ücretlere satarak düzenli bir gelir akışı sağlanabilir.

Esasında yazdıkça daha çok şeyler çıkıyor ama bir kısmını da futbolseverler ve özellikle Galatasaray taraftarlarıyla tartışmak isterim. Varsa katkılarınızı bekliyorum.

Son olarak çok sevdiğim Jupp Derwall’in şu meşhur sözünü gelin hep beraber hatırlayalım:

Galatasaray’ın adının olduğu her yerde umut vardır.

Comments (2)

Ben Berti Vogts’u istiyorum olmaz mı?

Berti Vogts yaşlandı. Kurt hoca denilebilecek bir antrenör izlenimi yok bence.

Post a comment