L’Avventura Italia

0

Posted on : 27-11-2010 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler

Bayram tatili biteli neredeyse 1 hafta oldu.

Bu süre içerisinde rutin iş ve hayat koşturmalarımıza geri döndük.

Haftasonunun gelmesiyle beraber kendimi bilgisayarın başına attım ve son İtalya Maceramızı – L’Avventura Italia – yazmaya karar verdim.

Yazı dizisine başlamadan önce maceramız hakkında bazı ön bilgileri paylaşayım:

Neden İtalya’yı seçtik?
Tamamen arkadaş grubumuzla beraber verdiğimiz bir karardı. Farklı alternatifleri fiyat, hava koşulları, uçak bileti gibi çeşitli kriterlere göre değerlendirdik ve İtalya’ya gitmeye karar verdik.

Hangi şehirleri gördük?
İtalya maceramızın rotası RomaFloransaVenedik şeklindeydi.
Bu rota üzerinde ilerlerken günü birlik olarak Napoli, Pompei, Orvieto, Sirmione ve Verona’yı görme şansımız oldu.

Bu kadar yoğun bir seyahat planı içerisinde günlük planlarımızı nasıl belirledik?
İster tek başınıza, ister arkadaş grubunuzla veya tur ile seyahate çıkmış olun, günlük planınızı önceden hazırlamak işinizi gerçekten kolaylaştırıyor.
Günlük planları hazırlarken her bir destinasyon için amacınızı belirleyerek yola koyulabilirsiniz. Bir destinasyona sadece tarihi dokusunu hissetmek için giderken (Örn. Pompei), başka bir destinasyona “Sanki orada yaşıyormuş gibi bir deneyim yaşamak” için gitmek istiyor olabilirsiniz. Bu amaca göre ilgili destinasyonda görülecek ve yapılacaklar listenizi belirleyebilirsiniz. Bizde bu doğrultuda günlük planlarımızı belirledik. Zaten yazı dizisinin takibinde bu planlara daha detaylı değineceğim.

Genel olarak nasıl bir macera yaşadık?
Son derece keyifli bir macera yaşadık. Rotamızdaki her duraktan, zamanın imkan verdiği ölçüde maksimum verim almaya çalıştık. Mutlaka görülmesi gereken yerleri gördüğümüz gibi, zaman zaman alışveriş çılgınlığına da kapıldık. :) Özellikle İtalya’daki toplu taşıma (şehir içi ve şehirler arası) hakkında çok detaylı ipuçları verebilecek duruma geldik. :)

Alışveriş konusunda bir parantez açacağım. Gerek Avrupa gerekse Amerika’da ciddi sayıda outlet gezmiş biri olarak liderliğin Amerika’da olduğunu kesinlikle söylemem lazım. İtalya’da gördüğümüz Castel Romano (Roma) bu bağlamda hayal kırıklığı yarattı.

(NOT: Amerika’ya gidecek olanlar için outlet önerilerim: Sawgrass Mills (Florida)Potomac Mills (Virginia)Woodbury Common Premium Outlets (New York) )

İtalya maceramızın ana hatlarını belirtmeye çalıştım.

Rotamızdaki her bir destinasyon için detaylı paylaşımlarım için beni izlemeye devam edin derken objektifimden bazı fotoğraflarla sizi baş başa bırakmak istiyorum. :)

Post a comment