L’Avventura Italia – Roma

0

Posted on : 09-12-2010 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler

İtalya Macerası (L’Avventura Italia) denilince tabii ki ilk durağımız, İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulu, aşıklar kenti Roma. :)

Maceramızın başındaki oluşturduğumuz plana göre Roma’da dolu dolu 2 tam günümüz olacaktı. Bu yüzden vakit kaybetmeden yola koyulduk.

Kendi gözlemlerimle Roma’da yaptıklarımızı anlatmaya başlayayım. Roma’ya gidecekler için planlamalarında faydalı olacağını düşünüyorum.

Roma Forumu (Roman Forum) ve Colosseum: Spartacus dizisinden sonra sanırım Roma’ya giden herkes özellikle Colosseum’a uğramak isteyecektir. :) Colosseum çok önemli bir tarihi yapı ancak içerisine girmek için çok uzun kuyrukları beklemek lazım. Eğer zaman kısıtlamanız varsa Colosseum önünde resim çektirip dışarıdan görmek mantıklı olur. Roma Forumu bölgesinde de kısa yürüyüşler yaparak tarihi dokuyu bir nebze olsun hissedebilirsiniz.

Vatikan & St. Pietro Katedrali (Basilica di San Pietro): Roma’ya gelip Vatikan’ı gezmemek olmaz. Özellikle St.Pietro meydanının insanları kucaklayan mimarisi ve katedralin içerisinde yer alan Michelangelo’nun Pieta’sı gerçekten çok etkileyici. Şu anda cam bölme arkasında sergilenen Pieta’da, anne-oğul ilişkisi (Meryem ve Hz.İsa) inanılmaz tasvir edilmiş.

Katedralinin üst bölümüne çıkmayı, Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli’ni gezmeyi ertesi güne bırakarak Roma’da dolaşmaya devam ettik. Şansımıza ertesi gün geldiğimizde Papa penceresinden Pazar ayinini yönetiyordu. İlginç bir tesadüf oldu. :) St.Pietro meydanında adım atacak yer yoktu desem abartmış olmam. Ayinin bitişi sonrasındaki kalabalıktan dolayı planımızın bu kısmını pas geçmek durumunda kaldık.

Bu noktada Vatikan’a gideceklere önerim bütün bölümleri aynı gün içinde gezmeleri. Katedralin üst bölümünden kuş bakışı Roma manzarasına, Sistine Şapeli’nde ise Michelangelo’nun “Adem’in Yaratılışı” eserine hayranlıkla bakabilirsiniz.

Roma’nın Güzellikleri: Vatikan’ı gezdikten sonra hemen yakınındaki Castel Sant’Angelo’ya gidebilirsiniz. Özellikle köprü üzerine kaleyi arkanıza alarak çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Buradan sırasıyla Piazza NavonaPantheonFontana di TreviPiazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri) güzergahını izleyerek yaklaşık yarım gün içerisinde Roma’nın belli başlı yerlerini gezmiş olursunuz. :) Roma’nın Güzellikleri’ni yaşarken bazı tavsiyelerim var:

*) Piazza Navona’da meydanda yer alan restoranlar tamamen turistik ve pahalı. Bunun yerine hemen meydanın arka sokaklarındaki restoranları tercih edebilirsiniz. Özellikle güzel bir tiramisu yemek isterseniz Rust’ı deneyebilirsiniz.
*) Fontana di Trevi ve Piazza di Spagna geceleri de çok hareketli oluyor. Çeşmeye adet olduğu üzere para atıp akşam içkinizi merdivenlerde içmenizi öneririm. :)

Roma’da Alışveriş-Castel Romano: Daha önce Avrupa’daki outlet anlayışıyla ilgili bazı yorumlarımı paylaşmıştım. Roma’nın en büyük outletlerinden Castel Romano bu bağlamda bana pek cazip gelmedi. Fiyatlar outlet mantığı içerisinde düşündüğünüzde hiç ucuz değil.

Roma’ya turla gidenlere ekstra olarak Castel Romano turu sunulur. Genelde 25 Euro (kişi başı) olan bu tura para vermektense Termini (Merkez İstasyon) yanındaki Via Marsala üzerindeki Castel Romano otobüsleriyle 12 Euro’ya gidip dönebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dk sürüyor. Roma’ya kadar gitmişken uğrayalım derseniz en fazla 2 saat ayırmanızı öneririm.

Roma’da Konaklama: Roma’da Termini (Merkez İstasyon) istasyonunun hemen yanındaki Via Marsala üzerinde Best Western Premier Hotel Royal Santina oteli konumu itibariyle önerebileceğim bir otel. İstediğiniz her yere Termini’den rahatça gidebilirsiniz. Bu sırada turla seyahat edenlerin şehir merkezi otellerini tercih etmesi daha iyi olur. Şehir dışı otellerden Roma merkezine ulaşım en az 45 dk. sürüyor. Benden uyarması…

Ayırdığımız süre içerisinde Roma’yla ilgili notlarım şimdilik bu kadar. Maceramızda bir sonraki durağımız Floransa olacak. :)

Post a comment