2011’in Seyahat Durakları

0

Posted on : 10-01-2011 | By : Çağdaş | In : Geziler & Keşifler

Malum son dönemde hatırı sayılır sayıda seyahat yaptım, hatta bir tanesinden daha yeni döndüm.

Gittiğim her seyahat sonrası gezi notlarımı kendi bakış açımla sizlerle buradan paylaştım.

Sanırım bendeki seyahat merakı, 2000 yılının Ağustos ayında babamın gönderdiği Amerika gezisiyle başladı. Üniversitenin ilk yılında, artık hayata daha farklı bir şekilde bakmaya başlamışken, bu gezi ufkumu bayağı genişletmişti. Bu maceramı ayrı bir yazı olarak paylaşırım. :)

Şöyle bir düşününce o günden bu yana çok sayıda ülkeyi gezdiğimi fark ettim. Bundan cesaret alarak ve 2011 yılına henüz başladığımızı da düşünerek, kendi bakış açımla bu sene içerisinde popüler olacağını düşündüğüm bazı seyahat duraklarını paylaşmak istedim.

ESTONYA – TALLİNN: Estonya, 2011 yılına Euro’ya geçiş yaparak başladı. 2010 yılında İstanbul’un elinde taşıdığı “Avrupa Kültür Başkenti” bayrağını ise Tallinn, Finlandiya’nın Turku şehriyle beraber taşımak üzere devraldı. 2.Dünya Savaşı’nda yoğun bombardıman altında kalmış şehir, yeniden ayağa kalkarak UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmış. Baltık Denizi kıyısındaki bu sevimli şehrin, yakaladığı ivmeyle 2011 yılının popüler seyahat duraklarından biri olacağını düşünüyorum. Özellikle Helsinki’ye konum olarak yakınlığı da uzun seyahat planlamaları için değerlendirilebilir.

BELÇİKA – ANTWERP: Şu sıralar hangi seyahat dergisini okusam, Antwerp’le ilgili birkaç yazı görüyorum. Son Amsterdam seyahatimizde çok sayıda Antwerp gezisi tanıtımı görünce açıkçası bu şehri ciddi anlamda merak etmeye başladım. Brüksel’den sonra Belçika’nın en büyük şehri olan Antwerp, özellikle gelecek vaat eden tasarımcıların açtığı konsept mağazalarla şu sıralar ön plana çıkmış durumda. Buna Belçika’nın pırlantaları, waffel’ları, Moules-Frites’leri ve çikolataları eklenince, Avrupa’da alternatif seyahat arayanların burayı tercih etmesini beklemek gerek.

VİETNAM: Uzakdoğu’ya henüz ayak basma şansım olmadı. Genelde bu bölgede Bangkok, Tayland, Singapur gibi seyahat durakları ön plandadır. Geçtiğimiz günlerde Back-up tarafından gönderilen bir maildeki Vietnam turu dikkatimi çekmişti. Özellikle otel resimlerini görünce gerçekten doğru olup olmadığını internet üzerinde kısa bir araştırmayla kontrol ettim. Gördüğüm kadarıyla Hoi Chi Minh City (eski adıyla Saigon) ve Halong Bay’de 5 yıldızlı konsept otellerde artış var. Bütçesel anlamda da diğer Uzakdoğu duraklarına göre daha uygun olduğu yorumlarını okudum. Ek olarak Türk Hava Yolları, 29 Aralık 2010 itibariyle Bangkok aktarmalı Hoi Chi Minh City’e uçuşlarının planlandığını duyurmuştu. 2011 içerisinde Türkiye’den Vietnam’a olan turlarda artış olacağını tahmin ediyorum. Vietnam’ın adını bu sene daha sıklıkla duymamız bence muhtemel.

KÜBA: Küba için “Değişmeden mutlaka görün.” cümlesini eminim çok sayıda kişiden duymuşsunuzdur. Bu ülkeye giden arkadaşlarımla sohbet ettiğimde Havana’nın tarihi dokusu ve Varadero’nun plajları için çok olumlu izlenimler alıyorum. Amerika’nın da Küba’ya gidecek vatandaşlarına çeşitli serbestlikler vereceğini okudum. Bütün bileşenleri ele alınca Küba’nın bu sene ciddi sayıda turist çekeceğini tahmin ediyorum. Bizim açımızdan bu sene Ağustos ayındaki Şeker Bayramı öncesinde veya sonrasında alacağınız bir izinle uzun bir tatil fırsatı yaratılabiliyor. Bu sebeplerle 2011 içerisinde Küba yükselen ülkelerden olabilir.

Bu öngörüleri yaparken, esasında çeşitli parçaları birleştirerek anlamlı tahminler yapmaya çalıştım. Bir anlamda “2011’in Kare Ası” diyebileceğim dört adet şehrin yükselen trendler arasına girebileceğini düşünüyorum.

Bu şehirleri bizzat görmüş değilim, özellikle gidenlerin katkıları için şimdiden teşekkür ederim. Görüyorsunuz 2011 yılı için gezilecek, görülecek çok yerler var. :)

Neyse şimdi tatili düşünmeyi bırakıp işlerimize geri dönelim. :)

Post a comment