Galatasaray’ın Yanlışı

0

Posted on : 12-02-2011 | By : Çağdaş | In : Sportif

Galatasaray’la ilgili sportif paylaşımlara bir süredir ara vermiştim.

Daha doğrusu takım zaten iyi gitmediği için ne yazacağımı pek bilemiyordum.

Bu akşam yine bir mağlubiyetle İstanbul’a dönerken düşüncelerimi yazıya dökmek istedim. Esasında takımın durumunu görünce bu mağlubiyete pek fazla da şaşırmadım.

Her bir futbolcu için detaylı teknik analizlere girmeyi düşünmüyorum. Ancak Galatasaray’ın ısrarla yaptığı bir yanlışı biraz irdelemek istedim: Daha önce denediği şeyleri bir kere daha tekrarlamak ve bu sefer farklı sonuç beklemek.

Gheorge Hagi, çok iyi bir futbolcuydu ve 1 dönem Galatasaray’ı çalıştırmıştı.

Seneler sonra Rijkaard’ın yerine kendisini tekrardan takıma getirildi. Galatasaray yeni bir stada gidecek, yeni bir enerji yakalayacakken eski defterler tekrar açıldı ve Hagi tekrar takımın başına getirildi. Takımın bulunduğu durum ortada. Kendisi son röportajında süre istemiş, ama antrenörlük vizyonunu ve kısıtlı yeteneklerini görünce Hagi’ye çok fazla süre verilmemesi gerektiğine inanıyorum.

Galatasaray’da ne zaman bu tarz hoca değişiklikleri söz konusu olsa, Hagi, Fatih Terim, Lucescu, Eric Gerets isimleri ortaya atılır. Sanki dünya üzerinde bu isimlerden başka teknik direktör yokmuş gibi. Bu antrenörlerin kariyerlerine saygılıyım ancak geri gelişler genelde başarı getirmez. Bunun bizde ve yurtdışında örnekleri vardır.

Artık yeni isimleri takıma getirmenin zamanı geldi. Galatasaray, yeni stadıyla beraber artık vizyonunu yenilemeli. Yoksa bu kısır döngüden -denenmişleri tekrar denemek- kurtulamayacağız.

Daha önce kafamdaki antrenör adayını bu yazımda paylaşmıştım ve İngiliz modelini önermiştim. Israrla bu modelin gelmesi gerektiğini savunuyorum. Hatta daha önce ismi gündeme gelmiş olan Peter Kenyon da profesyonel yönetici olarak kulübe gelirse bir şeyler değişebilir. Kendisinin Adnan Sezgin’den çok daha iyi olacağına eminim.

Umarım ilerleyen günler Galatasaray’a hayırlı olur.

Post a comment