İyiGirişim Zirvesi Notları

3

Posted on : 23-02-2011 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Endeavor Türkiye ile tanışmam 2006 yılına dayanıyor.

Hürriyet Gazetesi Ekonomi sayfasında tesadüfen gördüğüm bir haberle Endeavor hakkında bilgi sahibi olmuş ve Türkiye’de faaliyetlerine başladığını öğrenmiştim. O dönemde girişimcilik kavramı bugünkü kadar yoğun konuşulmuyordu ve bu yüzden haber dikkatimi çekmişti. (Hatta web siteleri üzerinden telefonlarına ulaşarak kendilerini Ulus’ta yer alan ilk ofislerinde ziyaret etmiştim.)

Ülkemizde girişimcileri desteklemek adına önemli derneklerden biri olduğunu düşündüğüm Endeavor Türkiye’nin çalışmalarını o günden bu yana takip ediyordum. Bu noktada TÜSİAD ile ortaklaşa bir zirve düzenleyecekleri haberini alınca katılım kaçınılmaz oldu.

Zirvenin altında TÜSİAD ve Endeavor Türkiye imzaları olunca networking anlamında önemli bir ortam sağlandığını söyleyerek başlamam lazım. Zaten zirvenin manifestosunda da ilk madde “NETWORKING”. Özellikle bir girişimci adayıysanız bu kavramın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Bu açıdan zirvenin bu ortamı fazlasıyla sağladığını söylemeden geçmeyeyim.

İyiGirişim Zirvesi’nde önemli konuşmacılar vardı. Aldığım bazı notları, kendi bakış açımla yorumlayarak paylaşmak isterim:

*) Global Entrepreneurship Monitor (GEM) raporuna göre Türkiye’de her 100 kişiden sadece 8 tanesi girişimci. Yakın bölgemizde yer alan Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’ın gerisindeyiz. Ekonomik olarak büyüdüğümüzü söylesek de girişimcilerimize büyüyebilecekleri bir ortamı sağlayamıyoruz.

*) Girişim sermayesinde eksen Asya & Pasifik ülkelerine doğru kaymış durumda. Kuzey Amerika’da ise ağırlıkla teknoloji şirketlerine yatırım yapılıyor. (NOT: Güney Kore dikkat edilmesi gereken ülkeler arasında. )

*) Networking sohbetlerinde girişimcilerin ağırlıkla sosyal ağlar üzerinde proje geliştirdiklerini gözlemledim. Facebook’un yakaladığı başarı sonrası niş alanlara hitap eden sosyal ağ projeleri artmaya başlamış. Her yeni çıkan yeniliği hızlı bir şekilde tükettiğimizi düşününce yeni çıkacak bu tarz sosyal ağların ne kadar uzun ömürlü olacağını düşünmeden edemedim.

*) Dijital pazarlama anlamında gençlere nasıl ulaşılacağının yöntemleri paylaşılırken bence önemli bir içgörüden bahsedildi: KENDİLERİNİ ANLATMAK. Gençler, sürekli olarak kendilerini anlatma ihtiyacı içerisindeler ve buldukları her türlü içeriği paylaşarak kendilerini ifade ediyorlar.

*) Türkiye’de mobil uygulama pazarının yaklaşık 150 milyon Amerikan Doları mertebelerinde olduğu tahmin ediliyor. Ancak hali hazırda pazarın mevcut büyüklüğü 1 milyon Amerikan Doları seviyesinde. Mobil uygulamalar konusunda, başarılı örneklere rağmen, halen emekleme evresindeyiz. 2011 ve hatta 2012’de mobil uygulamaları daha fazla konuşacağız gibi gözüküyor.

*) Zirvenin konuk konuşmacısı, Young World Rising kitabının yazarı Rob Salkowitz’in genç dünya girişimcileri üzerine örnekleri dikkat çekiciydi. Ülkemizin genç nüfusunu her fırsatta anlatırız ama sayısal olarak bazı önemli veriler mevcut. Türkiye’nin ortalama yaşı 28. Avrupa Birliği’nde bu ortalama 40.3. Öte yandan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yaş ortalamaları ise 20-25 aralığında seyrediyor. Özetle bizden genç ülkeler için model olabilecek, bizden yaşlı ülkelere de taze kan olabilecek bir potansiyeldeyiz. Gençlerimizi biraz daha girişimci olmaları için teşvik edersek önümüzde yeni fırsatlar açılacağı aşikar. Bu noktada Rob Salkowitz’in konuşmasında gençlerin daha çok olmasını arzu ederdim. Paylaşılan örneklerin bizden çıkmaması için hiçbir sebep yok. Endeavor Türkiye’nin yerinde olsam, hazır buraya kadar gelmişken, Rob Salkowitz’i birkaç üniversiteye götürerek gençlere bu konuşmayı yapmasını ve ilham vermesi sağlardım.

*) Zirvenin önemli tespitlerinden bir tanesi Türkiye’de girişimcilerin yatırımcılara bir çıkış stratejisi (exit strategy) perspektifi sunamamalarıydı. Sorulan sorulardan gördüğüm kadarıyla girişimcilerimiz işin kolayına kaçmaya, yatırımcıdan çok finansör bulmaya daha çok eğilimliler. Herkes bir şekilde taze para bularak bir yerlere gelmeyi istiyor, ama yatırımcıya uzun vadede bir perspektif sunulmuyor.

Zirvenin özetini ise sunumlarda kullanılan şu sözler ile yapalım:

- Girişimciyseniz, başarısızlıktan utanılacak bir durum yoktur. (Rob Salkowitz)

- Yaptıklarınızdan değil, yapamadıklarımızdan sorumlu tutuluruz. (Moliere)

Her yönüyle girişimcileri ilhamlandıran bir zirveyi bitirirken, İyiYatırımcı zirvesinin de yakın zamanda düzenleneceği bilgisini aldık.

İçinizdeki girişimci ruhun her zaman dinç kalması ve İyiGirişim‘lere imza atmanız dileklerimle :)

Comments (3)

Girişimlerin yenilikleri takip etmen senin daha da mukemmel olmana neden oluyor. Yakın zamanda çok başarılı olacağından hiç şüphem yok.

[...] This post was mentioned on Twitter by Endeavor Turkiye, Cagdas Onen . Cagdas Onen said: İyiGirişim Zirvesi Notlarım: http://goo.gl/EZ0kC – #iyigirisim @endeavor_turkey [...]

Çağdaş gitmiş kadar oldum eline sağlık :)

Post a comment