Nintendo ve Mavi Okyanus Stratejisi

0

Posted on : 28-02-2011 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Geçtiğimiz hafta gerek iş hayatına gerekse sosyal sorumluluğa yönelik olarak toplantılarla dolu geçen bir haftaydı.

İyiGirişim Zirvesi notlarımı sizinle daha önceki yazımda paylaşmıştım.

Bu yazımda da Nintendo Türkiye Genel Müdürü Sn. Hasan Çolakoğlu’nun “Mavi Okyanus Stratejisi” başlıklı sunumunu yaptığı Yeniköy Leo Kulübü’nün Şubat ayı toplantısı izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Mavi Okyanus Stratejisi, W.Chan Kim ile Renee Mauborgne tarafından yazılmış, günümüz iş dünyasının önemli kitaplarından biri.

Kim ve Mauborgne, rekabetin fazla olduğu, birçok firmanın aynı ürünle aynı müşteri kitlesine saldırdığı ortamı Kırmızı Okyanus (Red Ocean) olarak nitelendiriyor. Kırmızı Okyanus (Red Ocean) tam anlamıyla fiyat ve promosyon rekabetinin hakim olduğu bir alan ve bu alanda yüksek karlılıklardan bahsetmek çok olanaklı değil.

Mavi Okyanus (Blue Ocean) ise mevcut rekabetin sınırları dışında, yeni talep oluşturup rakipsiz olarak ilerleyebileceğiniz bir alan. Bu alanda yer alarak farklılaşma ve maliyetlerinizi o doğrultuda azaltma şansınız var. İşte Kim ve Mauborgne, bu stratejiyle farklılaşan firmaların nasıl başarıya ve yüksek karlılığa (dolayısıyla da büyümeye) ulaştıklarını kitaplarında anlatıyorlar.

Bu stratejiyi kullanarak rekabette öne geçen firmalardan bir tanesi de Nintendo. Bu noktada sunumdan notlara geçelim ve Nintendo bu stratejiyi nasıl uygulamış daha iyi anlayalım:

*) 2001 ve 2002’li yıllarda oyun pazarı incelendiğinde TV konsolları tarafında Playstation, cep konsollarında ise GameBoy ön planda gözüküyor. Bu noktada Sony rekabette ön sıralarda yer alıyor.

*) Sony Playstation konsolunda çok sayıda tuş var. Oyun deneyimini maksimum düzeyde yaşamak için bu tuşların fonksiyonlarına iyi bir şekilde hakim olmanız gerekiyor. İşte bu noktada Nintendo şu sorunun cevabını aramaya başlıyor:

“Tuşları tam anlamıyla bilmeyen kullanıcılara oyun deneyimini en iyi nasıl yaşatırım?”

Bu soru doğrultusunda Nintendo, kullanıcıları doğrudan oyuna entegre edecek ürünler çıkartmaya karar veriyor ve rekabet farklı bir ortama doğru kayıyor. Artık Playstation karşısında Nintendo Wii’yi görmeye başlıyoruz.

*) Nintendo Wii, dünya genelinde şu ana kadar 85 milyon adet satmış durumda. Bu rakam Xbox ve PS3 satışları toplamından fazla. Bu başarının arkasından kadınları da oyun sürecine dahil etmek adına Nintendo Wii Fit piyasaya çıkıyor.

*) İlk dokunmatik ekranlı taşınabilir oyun konsulu Nintendo DS’de 2005’te piyasaya çıkıyor. O tarihten bu yana toplam satış rakamı 130 milyon.

Göreceğiniz üzere Nintendo bir Mavi Okyanus alanı yakalayarak rekabetten uzaklaşmayı başarıyor. Şu an gelinen noktada Nintendo Wii’ye karşı Sony, Playstation Move ile cevap vermeye başladı. Microsoft Xbox’un da benzer bir hareket sensörünü (Kinect) konsoluna entegre etmiş durumda. Yani Mavi Okyanus yavaş yavaş kırmızı olmaya başlıyor.

Nintendo Wii Fit’e sahip bir kullanıcı olarak bir arkadaşımızın evinde Sony Playstation Move deneyimleme şansım oldu. Açıkçası Nintendo kadar pratik ve eğlenceli olduğunu söyleyemeceğim. Algı olarak PS3 bana daha çok bireysel olarak oyun oynayabileceğiniz bir konsol olarak geliyor. (Örn. God of War) Bunun dışında futbol oyunlarında ise görüntü kalitesiyle rakipsiz. (Örn. PES 2011)

Ancak eşinizle veya arkadaş grubunuzla keyifli vakit geçirmek isterseniz Nintendo Wii daha fazla eğlence vaat ediyor. (Not: Biz eşimle daha çok Wii Fit oyunlarıyla, Just Dance 2 oynamayı tercih ediyoruz.)

Hazır Nintendo’dan bahsediyorken 3 boyutlu oyun ve film deneyimi yaşatacak Nintendo 3DS’in 25 Mart’ta ülkemizde satışa çıkacağının müjdesini verelim. 09 Mart’ta 3DS için İstinye Park’ta düzenlenecek bir organizasyonda ürünü yakından görme şansınız olacak.

Konumuza dönersek Nintendo, Mavi Okyanus Stratejisi’ni başarıyla uygulamış bir firma. Ancak rakipler Mavi Okyanus’ta sizi yalnız bırakmıyor ve yüzdüğünüz alan yavaş yavaş kırmızıya dönmeye başlıyor.

Oyun konsollarının ömürlerinin 5 ile 7 yıl arasında değiştiğini düşünürsek Nintendo yeni Mavi Okyanus’lar keşfetmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Post a comment