Young Guru Academy Nostaljisi

0

Posted on : 17-02-2011 | By : Çağdaş | In : Havadan Sudan, İş Dünyası

Hasta olup evde dinlendiğim zamanlarda televizyon seyredip, kitap okumak dışında vakit geçirecek pek bir şey bulamam.

Bu hafta malum grip salgınından etkilenip 2 gün evde kalınca, yine oyalanacak bir şeyler aradım. Tam bu sırada uzun bir süredir bakmadığım, eski bir defterimi buldum. 2003 yılında düzenlendiği ilk sene katıldığım Young Guru Academy organizasyonunda tuttuğum not defterim…

Young Guru Academy’e Hürriyet gazetesindeki tanıtımdan başvurmuştum. İlk aşamayı geçen adaylarla ikinci aşamada mülakat yapılıyordu. Mülakatı geçtikten sonra telefonla organizasyona katılmaya hak kazandığımı söylediler ve bir Pazar akşamı Saklıköy’e doğru yola çıkıp 1 haftalık seminerler dizisine başlamıştık.

Hazır defteri bulmuşken, biraz da nostalji olsun diye, şöyle bir göz atayım istedim. Her sabah seminerler başlamadan önce “Digest Session” dediğimiz bir bölüm olurdu. Herkes bir önceki gün aldığı notları paylaşır, fikir alışverişi yapılırdı. O dönemden bazı notları aynı mantık içerisinde paylaşmak isterim:

*) Tüketicinin kafasında net bir imajınız olsun istiyorsanız, önce kendi kafanızda imajınızı netleştirin. (Levent ERDEN.)

*) Bildiklerim bilinebilecekler, yaptıklarım yapılabilecekler önündeki engellerdir.
(Tınaz TİTİZ)

*) Başarının önemli 2 kriteri: Benzersiz fikir ve sosyal çevre (Sinan YAMAN)

*) Fırsat kaçıran insan çoktur ancak fırsatın kaçırdığı insan yoktur. (Sinan YAMAN)

*) Duygusal hesaba yatırım yapmak (Mehmet ÜNAL)

Notların bir kısmı bu şekilde. Aslında her biri tek başına birer yazı olacak çok sayıda not var, onları da ayrıca paylaşırım. :)

Young Guru Academy tamamlandıktan hemen sonra “Okuyup guru olacaklar.” başlığıyla Milliyet Gazetesi Pazar ekinde yer almıştık. :) Gerçekten zihin açıcı bir organizasyondu, kendi adıma değerli bilgiler edinmiştim. (Hatta MBA yapmaya da, burada aldığım motivasyonla karar vermiştim.)

Organizasyonun fikir önderliğini yapan sevgili Sinan Yaman – Sinan Abi – organizasyonun daha da büyüyerek uluslararası platforma da yayılmasını hayal ediyordu. Bugün geldiği noktada Young Guru Academy bu hayalini gerçekleştirdi.

O dönemleri hatırlamak iyi geldi.

Hayalleriniz varsa korkmayın, bakarsınız gün gelir gerçek olurlar. :)

Post a comment