İçerik Sitesi Yolculuğu

0

Posted on : 06-03-2011 | By : Çağdaş | In : İş Dünyası

Geçtiğimiz aylarda bilimsel haberlere yer veren yeni içerik sitesi girişimimizden burada bahsetmiştim.

Sitemizin yayın hayatına başlamasının üzerinden yaklaşık 2 aylık bir süre geçti. Günden güne sitemizin daha da olgunlaştığını gözlemliyoruz.

Bunun üstüne internet girişimcisi Sn. Ersan Özer’in Digital Age dergisi web sitesindeki “İnternet’te içerik” ile ilgili yazısını okuyunca, içerik sitesi yolculuğumuzdaki deneyimlerimizi paylaşmak istedim. Özellikle içerik sitesi kurma fikri olan girişimcilere yön verebileceğini düşünüyorum.

Öncelikle bir içerik sitesi oluşturmak, içeriği kullanıcının oluşturduğu (user-generated content) sitelere göre daha zor. Bir defa sizin sürekli olarak özgün içerik yaratıyor olmanız gerekiyor. Kullanıcılar sitenizin konsepti doğrultusunda, kendilerine bir fayda sağlamak adına, sitenize tıklıyorlar. Bu noktada güncel ve özgün içerik sunamazsanız ziyaretçiler sitenize gelmemeye başlarlar. İçerik oluşturmanın yanına ek olarak “Siteye nasıl ziyaretçi çekebilirim?” sorusunu da düşünmeye başlarsınız. Şu durumda düzenli ve özgün içerik sunabilmek önemli bir faktör.

Katıldığım toplantılarda çoğu girişimcinin e-ticaret veya sosyal paylaşım alanlarına yönlendiğini gözlemliyorum. Hatta bu başlıklarda niş alanları tespit ederek rakiplerden farklılaşma istediği var. Bu bağlamda içerik sitesi oluşturmak daha zor (hatta kar edemeyeceğiniz) bir yol olarak gözüküyor.

İçerik sitelerinin temel amaçlarından biri dağınık haldeki bilgileri toparlamak. O yüzden seçtiğiniz alandaki tüm bilgi kaynaklarını düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor. Güncel bir bilgi bulduğunuzda bunu mutlaka kendi süzgecinizden geçirerek duyurmanız lazım. Bu nokta Kopyala-Yapıştır sitelerden sizi ayıracaktır. Anlayacağınız içerik sitesi hazırlamak meşakkatli, sabır isteyen, uzun bir yolculuk. Kendinizi kafa olarak buna alıştırmanız, süreç içerisinde motivasyonunuzun düşmemesini sağlayacaktır.

Sn. Ersan Özer’in yazısında şöyle bir tespit var: “İçerikten para kazanılamadığı için kimse içerik üretmek için para harcamıyor.” Farklı bir bakış açısı getirmek adına kimse içerik üretmeye çalışmadığı için, gerçekten hakkını verecek bir içerik sitesi fikriniz varsa bu alanda rakipsiz olmanız içten bile olmaz. Ek olarak bu site üzerinden hatırı sayılır bir gelir elde etmeye başladığınızda ciddi bir başarı hikayesi (success story) yaratabilirsiniz.

İçerik sitesi yolculuğu belirttiğim üzere uzun bir yolculuk. Biz henüz bu yolun başındayız, gelişmeler oldukça sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu sırada sizin paylaşmak istedikleriniz varsa her zaman tartışabiliriz.

Herkese kolay gelsin :)

Post a comment