Yeni Opel Astra HB Sürüş Deneyimi

2

Posted on : 12-03-2011 | By : Çağdaş | In : Havadan Sudan

Bizim emektarla çok anımız vardır, ne de olsa ilk arabam.

Hayatımın son 8 senesini sevinciyle, hüznüyle beraber geçirdik. Hatta askerdeyken bile beni kapımın önünde bekledi. :) Ne kadar kızsam da esasında çok şeyi paylaştık.

Fakat değişen ve gelişen dinamikler doğrultusunda artık bizim emektarın da değiştirilme zamanı – üzücü olsa da – geldi.

Durum böyle olunca yeni araba arayışlarına başlamıştım. Açık konuşayım araba seçmek pek kolay değil. İnternette birçok forumda farklı yazılar var, kafa karışıklığı olmaması adına test sürüşüne gidip arabayı doğrudan deneyimlemek karar verme aşamasında çok faydalı oluyor.

İşte size Yeni Opel Astra HB ile yaşadığım sürüş deneyimlerinden bazı notlar…

Test sürüşünde Yeni Opel Astra HB’in 1.6 115 HP Cosmo (otomatik vites) modelini sürdüm. Astra’nın kırmızı renk LED gösterge panelleri, orta konsolu ve tuş takımlarının altından çıkan kırmızı ışıklar arabaya estetik bir hava veriyor.

Yeni Opel Astra HB‘de sürücü koltuğunu ve ön koltuğu kendi boyuma göre ayarladıktan sonra hemen arka koltuklara geçerek diz mesafesini denedim. Açıkçası herhangi bir rahatsızlık, dizlerin koltuğa değmesi gibi bir durumla karşılaşmadım. Arka koltukta 3 kişi oturabilir ancak ortadaki kişi çok rahat edemez. (NOT: Opel bu modele özel bebek koltuğu sunuyor.) Bagaj hacmi de benzer şekilde tatmin edici gözüküyor.

Teknik anlamda 1.6 115 HP ile hızlanmak istediğinizde aracında zorlandığını hissediyorsunuz, bu anlamda çok seri olduğunu söyleyemem. Teknik kıyaslamalar ve bazı forum yorumları doğrultusunda 1.4 140 HP Turbo (otomatik vites) modelinin çok daha performanslı olduğunu göreceksiniz. (NOT: Maksimum tork ve sıkıştırma oranlarını incelemeniz fikir verecektir.)

1.6 115 HP’yi kullanırken yol bilgisayarında 100 lt. için ortalama yakıt tüketimi 12.2 lt. olarak gözüküyordu. Özellikle trafiğin yoğun olmasından dolayı sürekli durma-kalkma durumu bu değeri etkilemiş olabilir. 1.4 140 HP Turbo (otomatik vites) modelinde 100 lt. için yakıt tüketimi 9 lt. olarak gözüküyor. Çeşitli faktörleri düşünerek %10 bir pay daha eklersek 10 lt. civarında bir tüketim yapıyor. Bu açılardan bakıldığında Yeni Opel Astra HB alacaksanız kesinlikle 1.4 140 HP tercih etmenizi öneririm.

Yeni Opel Astra HB’in 4 paket seçeneği var. EnjoyEnjoy PlusSport ve Cosmo. Enjoy serisinde orta konsolda yer alan ekran, klasik tip Astra’daki ekranlara benziyor. Bu açıdan bana cazip gelmedi. Sport modeliyle beraber bu ekran renkli ve daha geniş oluyor. Ek olarak navigasyon özelliğini de kullanmak isterseniz kesinlikle Sport ve üst modelleri değerlendirin derim.

Opel’in bu modelini görene kadar almayı düşünmezdim. Ancak Yeni Opel Astra HB gerçekten başarılı bir araba olmuş, hakkını vermem gerekir.

Almayı düşünenlere şimdiden keyifli sürüşler :)

Resimler Opel Türkiye resmi sitesinden alınmıştır.

Comments (2)

SANA DAHA İYİ LAYIK CANIM OĞLUM

bende bugün bu arabayı aldım, deneme sürüşü yapmadan. sırf tipi çok hoşuma gittiği için, en düz modelini 1,6 enjoy aldım.

herşey süper, ama şu direksiyonuna alışamadım gitti. bir önceki kasasına göre aşağıda duruyor. direksiyon en yukarıda iken bile engin duruyor. koltuğu direksiyona göre aşağıya indirdiğimde ise bu sefer yolun uç kısmını göremiyorum.

umarım zamanla alışırım da bu bana sorun olarak geri dönmez…

Post a comment